Güneş Enerjisi ile su ısıtma işlemi nasıl gerçekleşir ?

 Güneş Enerjisi ile su ısıtma işlemi nasıl gerçekleşir ?
Okunuyor Güneş Enerjisi ile su ısıtma işlemi nasıl gerçekleşir ?

Eskilerden çok yaygın olarak kullanılan Güneş enerjisi bazı yerlerde Gün Isı da derler. Yerini çoğu yerde doğalgaza ve termosifonlara bıraksa da yine de popülerliğini kaybetmemekte. Çatılar da gördüğümüz bu güneş enerjisi nasıl oluyor da suyu ısıtıyor ? Aranız da merak edenler olmuştur. Birlikte nasıl bu işlemi gerçekleştirdiğini öğrenelim.

Güneş enerjisi nasıl çalışır ?

Güneş enerjisi, güneş ışınlarının ısı enerjisinin depolanması ve suyun ısıtılması ve ısınan suyun yoğunluğun azalmasıyla üst tarafa taşınması esasına dayanır.

Güneş enerjileri artık vakumlu tüpler ile kullanımı daha yaygınlaşmakta vakumlu tüplerde ısı kaybı azdır. Vakumlu tüplerden bahsedelim.

Bu tip sistemde iç içe geçmiş 2 tane cam boru vardır. Bir borunun içerisine başka bir boru soktuğunuzu düşünün. İç içe geçmiş borular arasındaki hava vakumlanarak havanın boşaltılması sağlanıyor. Cam tüpler arasında hava olmaması ısının çok uzun süre muhafaza edilmesinde önemlidir.

Güneş enerjisi yardımıyla 2 boru arasında ısının hapsedilmesiyle su ısıtılır ve ısınan su yoğunluğa bağlı olarak devir daim yapar.
Güneş enerjisi panelleri

Güneş ışığı cam tüpe çarptığında ısı 2 cam boru arasında hapsolur. İçerisindeki borudaki suya ısısını vererek suyu ısıtır. Su ısındıkça sıcaklığı artar, dolayısıyla genişler. Su genişledikçe yoğunluğu azalacaktır. Yoğunluğu azalan su tepeye çıkacaktır. Bu fizik kanunu, kazan içindeki suyu sürekli sıcak tutacaktır.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle