Elektrik Nasıl Üretilir ?

 Elektrik Nasıl Üretilir ?
Okunuyor Elektrik Nasıl Üretilir ?

Elektrik enerjisi insanlık için en önemli enerji çeşitlerinin başında gelmektedir. Elektrik enerjisi çok farklı şekillerde üretilebilmektedir. Bu yazımızda elektrik enerjisinin nasıl ve hangi yöntemlerle üretildiklerinden bahsedeceğiz.

Elektrik enerjisi ana başlık altında sınıflandırırsak 2 farklı şekilde üretilebilmektedir.

1-Yenilebilir enerji kaynakları kullanılarak elektrik üretimi
2-Yenilemez enerji kaynakları kullanılarak elektrik üretimi

Yukarıda bahsettiğimiz 2 farklı şekilde elektrik enerjisi üretilebilmektedir.

Güneş enerjisi ile elektrik enerjisi üretilmesi haricinde diğer elektrik üretim şekillerinin mantığı aynıdır. Gelin öncelikle bunun nasıl olduğundan bahsedelim. Basit anlatacak olursak elektriğin üretilebilmesi için İletken bir tele sarılmış bobinin mıknatısın içinde dönmesi sonucu elektrik akımı oluşur. Mıknatısın içerisinde çevireceğimiz bobin elektrik üretecektir. Bilim insanları bu bobini çevirebilmek için birden fazla yöntem bulmuşlar. Öncelikli olarak sizlere görsellerini göstermekle başlayalım.

elektrik üretimde kullanılan mıknatıs ve bakır iletken kablolar.
Mıknatıs
Bobin resmi
Bobin

Bilim insanları bobini mıknatıs içerisinde çevirebilmek için nasıl yöntemler bulmuşlardır ?

1.Hidroelektrik Santrali

Hidroelektrik santrali sudan elektrik elde etme yöntemidir. Hidroelektrik santrallerinde yapay olarak yapılan barajlarda veya çok hızlı akan akarsuların suyun akarken oluşturduğu hareketin türbinlere bağlı  olan bobinlerin mıknatısların içerisinde dönmesi sonucu elektrik enerjisi üretilmesi prensibi ile çalışır.

Barajlardan elektrik üretimi resmi
Hidroelektrik santrali

2.Güneş Enerjisi

Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi ile elektrik elde edebilmek için güneş panelleri kullanılır.

Güneş panelleri ile elektrik üretimi resmi
Güneş panelleri elektrik üretimi

3.Rüzgar Enerjisi

Rüzgar’dan elektrik elde edebilmek için rüzgar hızının çok olduğu yerlere kurulan rüzgar türbinleri bobinin mıknatıs içerisinde dönmesi mantığı ile elektrik üretir. Rüzgarın hızı ne kadar fazla olursa bobin mıknatısların içerisinde ne kadar hızlı dönerse üretilen elektrik o kadar fazla olur.

Rüzgar enerjisi ile elektrik üretimi resmi
Rüzgar gülü

4.Termik Santral

Termik santrallerinde elektrik enerjisi üretilirken Katı,Sıvı ve Gaz yakıtların çevresine verdiği ısı enerjisi yardımıyla sıvının buharlaştırılması sonucu oluşan yoğun buharın türbini çevirmesi sonucunda elektrik üretmesidir.

Termik santral ile elektrik üretimi resmi
Termik santral ile elektrik üretimi

5.Nükleer Santral

Nükleer elementlerin parçalanması sonucu açığa çıkan çok büyük enerji ile sıvının hızlı buharlaştırılması sonucu oluşan buhar gücü yardımıyla türbinlerin çevrilmesi esasına dayanarak elektrik üretilmesidir. Ülkemiz de nükleer santral bulunmamaktadır. Fakat Mersin ile Silifke ilçesinde Akkuyu Nükleer Santralinin yapımı devam etmektedir.

Nükleer santral ile elektrik üretimi resmi
nükleer santral

6. Jeotermal Enerji

Yer altından çıkan doğal sıcak suyun buharından yararlanılarak türbinleri çevirmesi sonucu elektrik üretmesidir.

Jeotermal enerji ile elektrik üretimi resmi
Jeotermal Enerji

7.Doğalgaz

Doğalgaz ile elektrik üretimi ise yakıt olarak doğalgazın kullanıldığı ve bu yöntemde de sıvının hızlı buharlaştırılması sonucu oluşan buhar basıncı ile türbinlerin döndürülmesi esasına dayalı elektrik üretilmektedir. Doğalgaz ile elektrik üretimi diğer yenilemez enerji kaynakları ile üretilen elektriklerden çevreye daha az zarar verenidir. Çünkü yandığında havaya zehirli gaz salma oranı düşüktür.

Doğalgaz turbini
Doğalgaz türbini

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle