Güneş panelleri nasıl elektrik üretir ?

 Güneş panelleri nasıl elektrik üretir ?
Okunuyor Güneş panelleri nasıl elektrik üretir ?

Güneş, canlılar en için en önemli enerji kaynağıdır. Güneş olmazsa canlılığın devam edebileceğine yönelik bilimsel hiç bir bilgi bulunmamaktadır.

Güneş neden canlılar için çok önemlidir ?

Canlılığın 1. derecen enerji kaynağı olan güneş bitlilerin fotosentez yapmasının yanı sıra elektrik üretimin de de kullanılır.
Yaşamın kaynağı Güneş.

Güneş doğada kendi besinini kendi üreten bitkilerin enerji kaynağıdır. Besin zincirinin sürekliğinin sağlanması için üreticilerin devamlılığın sağlanması gerekmektedir. Güneş, çevresine ısı ve ışık yayan orta büyüklükte bir yıldızdır. Güneş’in çekirdeğinde meydana gelen patlamalar sonucunda ısı ve ışık üretir. Güneş’in gönderdiği ışık ışınlarının içende foton denilen parçacıklar vardır.

Güneş’ten nasıl elektrik elde ediliyor ?

Temel olarak olan durum, Güneş paneli sistemimizin elektronları atomlardan ayırmak için fotonlar kullanmasıdır.  Elektronları atomlarından ayırma işlemi de açığa elektrik enerjisi olarak çıkacaktır.

Güneş panelleri güneş ışığını emer - Her güneş panelinde fotovoltaik (PV) hücreler bulunur. PV hücreleri ışığı alır ve ışığı elektriğe dönüştürür. Güneş ışığı güneş paneline çarptığında, doğru akım (DC) elektrik üreterek fotovoltaik hücreleri çalışmaya başlar.
Güneş panelleri Fotovoltaik hücrelerin bulunduğu yer

Güneş panelleri güneş ışığını emer – Her güneş panelinde fotovoltaik (PV) hücreler bulunur. PV hücreleri ışığı alır ve ışığı elektriğe dönüştürür. Güneş ışığı güneş paneline çarptığında, doğru akım (DC) elektrik üreterek fotovoltaik hücreleri çalışmaya başlar.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle