7. Sınıf Fen Bilimleri 5.ünite Işığın Madde İle Etkileşimi Konu Anlatımı

 7. Sınıf Fen Bilimleri 5.ünite Işığın Madde İle Etkileşimi Konu Anlatımı
Okunuyor 7. Sınıf Fen Bilimleri 5.ünite Işığın Madde İle Etkileşimi Konu Anlatımı

Işık bir Enerji midir ? Işık Maddeyle Karşılaşırsa Ne Olur ?

Işık bir enerji çeşididir. Doğada var olan ışık kaynakları doğal ve yapay olmak üzere ikiye ayrılır. Işık İster doğal olsun ister yapay olsun içerisinde enerji taşır. Işığın madde ile etkileşimi sonucunda 3 farklı durum meydana gelebilir.Bu durumlar; Işık madde den geçebilir, Işık maddeden yansıyabilir. Işık madde tarafından soğrulabilir.

Işığın Soğrulması

Işığın maddeyle temas ettiği yüzeylerde cisimlerde sıcaklık artışı meydana gelebilmektedir. Örneğin; Güneş ışığının temas ettiği yüzeylerde cisimler ısınmaktadır. Işığın temas etmediği yüzeyler, ışığın temas ettiği yüzeylere göre sıcaklık olarak daha düşüktür. Örneğin yaz aylarında gölge alanlar, ışık alan yerlerden daha düşük sıcaklıktadır. Bu durumun temel sebebi ışığın enerji taşıması ve madde ile etkileşimi sonucunda da maddenin sıcaklığını arttırabilmesi özelliğinden dolayıdır.

Işık ışınlarının, cisimler üzerine düşen yüzey tarafından tutulmasına ışığın soğurulması denir. Cisimler ışığı soğurdukları için sıcaklıkları artabilir. Örneğin atmosferi geçtikten sonra bize ulaşan güneş ışığının tekrardan atmosfere yansıyamaması neticesinde Dünyamızda meydana gelen Sera Etkisi, cisimlerin ışığı soğurması ile birlikte küresel ısınma sorunu ortaya çıkmaktadır. Koyu renkli cisimler, açık renkli cisimlere göre ışığı daha çok soğururlar. Bu nedenle kış aylarında koyu renkli kıyafetleri ,yaz aylarında ise açık renkli kıyafetleri tercih ederiz.  

Güneş altında kalan bir otomobilin sürücüsü aracına bindiğinde direksiyonun ve koltukların çok sıcak olduğunu fark ederse bu durum direksiyon ve koltukların güneş ışığını soğurmasından  kaynaklıdır.

Bardakların farklı renklerle kaplanması sonucu ışığı soğurma miktarları

Bir başka örnek verecek olursak özdeş kaplarda eşit miktarda su bulunduğunu düşünelim. Fakat bu kartların dış yüzeylerinin farklı renklerle kaplandığını varsayalım. Kaplardan birisi siyah diğeri açık mavi üçüncüsü ise beyaz renkte kaplansın. Bu kaplar Güneş ışığı altında eşit süre bekletilirse siyah olan bardaktaki sıcaklık artışı açık mavi ve beyaz olan bardağa nazaran daha fazla olacaktır. En az sıcaklık artışı ise beyaz renkli bardakta olur.

Güneş ışığı enerji taşıdığından dolayı güneşte uzun süre bekletilen cisimlerde bozulma meydana gelebilir. Örneğin, Güneş altında bekletilen ilaçların veya içeceklerin bir süre sonra bozulması bu duruma örnektir. Aynı zamanda güneş enerjisi kıyafetlerde de solma yaratabilir. Fakat doğadaki canlılığın devamı için güneş ışığının soğurulmasının çok önemli bir görevi vardır. Canlılığın devamını sağlayan üretici canlıların yapmış olduğu fotosentezde güneş ışığı enerji kaynağı olarak kullanılır. 

Beyaz ışık gerçekten beyaz mıdır ? 

Beyaz ışık içerisinde 6 tane rengi barındıran bir karışımdan oluşmuş renk demeti diyebiliriz. Beyaz ışığın içerisinde sırasıyla kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor renkleri bulunur. Bu renklerin birleşimi beyaz ışığı meydana getirir.

Prizmada yapılan bir deneyde, bir beyaz ışık prizmaya gönderiliyor ve prizmadan ışığın kırılma açılarına göre yukarıda saydığımız 6 tane renk belirgin olarak prizmadan kırılıp ve gözükmektedir. 

beyaz ışık içerisinde 6 tane renk vardır kırmızı turuncu sarı yeşil mavi mor
Beyaz ışığının prizmadan geçirilmesi

Cisimleri Nasıl Renkli Görürüz ? 

Cisimleri görebilmemiz için ışık ışınlarının cisimlere çarptıktan sonra tekrardan gözümüze yansıması gerekmektedir. Cisimlerin renkli görebilmemiz için ise cismin rengindeki ışığın gözümüze gelmesi gereklidir. Cisimler üzerine düşen ışıkların bir kısmını soğurken bir kısmı ise yansıtırlar. Cisimler hangi renkte ışığı yansıtırsalar o renkte görünürler. Üzerine gelen ışığın tamamını yansıtıyorlarsa beyaz renkte görünürler. Üzerine gelen ışığın tamamını soğuyorlarsa siyah renkte görünürler Diğer renklerde ise üzerine gelen ışıklardan kendi rengini yansıtıp diğer renkteki soğururlar. 

Örneğin beyaz ışık altında kırmızı kutu; beyaz ışığın içerisinde kırmızı rengi olduğu için, Kırmızı kutudan kırmızı renkli ışık yansır ve göze gelirse kırmızı olarak görünür. 

Beyaz ışık kırmızı kutuda görünümü

Beyaz ışık altında mavi kutu; beyaz ışığın içerisinde yeşil renk olduğundan dolayı mavi kutudan, mavi renkli ışık yansır ve mavi görünür.

Mavi kutuya beyaz renkli ışık düşürülmesi

Mavi ışık altında kırmızı bardak ise, Kırmızı bardak mavi ışığı yansıtmadığı için siyah renkte görünür.

Kırmızı bardağın mavi ışıkta görünümü

Beyaz ışık altında yeşil tırtıl yeşil renkte görünür. Kırmızı ışık altında beyaz kedi kırmızı renkte görünür. Yeşil ışık altında mavi tişört siyah renkte görünür. Kırmızı ışık altında kırmızı gül kırmızı renkte görünür. Kırmızı ışık altında yeşil bardak, Yeşil bardak kırmızı ışığı yansıtmadığı için siyah görünür.

Güneş Enerjisinin Günlük Hayat ve Teknolojideki Kullanım Alanları Nelerdir ? 

Güneş Enerjisi

Güneş, Dünyanın en önemli Isı ve ışık kaynağıdır.  Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan enerji güneş ışığından sağlanır.  Nükleer  enerji dışındaki  bütün  enerjilerin dolaylı veya direkt kaynağı güneştir. Güneş enerjisi son yıllarda üzerinde fazla araştırma yapılıp geliştirilen enerji kaynaklarından bir tanesidir. 

Güneş enerjisinin günlük yaşamda kullanım alanına örnekler nelerdir
Güneş panelleri ile elektrik üretimi

Güneş enerjisi nerelerde kullanılır ? 

Bina ve bahçe aydınlatmalarında.
Telsizlerde batarya doldurma amaçlı.
Haberleşme istasyonlarında.
Telefon sistemlerinde bataryayı doldurma amaçlı.
Sokak aydınlatmalarında gündüz depolanıp gece kullanılmak maksatlı.
Trafik lambalarında gece ve gündüz elektrik enerjisi sağlamak amacıyla.
Saatlerde pil olarak.
Su ısıtmada.
Hesap makinelerinde pil amaçlı.
Bazı oyuncaklarda elektrik enerjisi sağlamak amacıyla.
Bazı seralarda ısıtma amaçlı olarak güneş enerjisinden yararlanılır.

Güneş Ocakları Nedir ? Güneş Ocakları Nerelerde Kullanılır ?

İç yüzeyleri alüminyum folyo gibi yansıtıcı bir madde ile kaplanmış çukur aynaya benzeyen bu ocaklar. Güneş ışığını odak noktasında toplayan araçlardır. Yemek pişirmede veya su ısıtmalı kullanılır. 

Güneş ocağı, ışığı odak noktasında toplayarak sıcaklık artışı sağlayan bir düzenektir.

Güneş Bacaları Nedir ? Güneş Bacaları Nerelerde Kullanılır ?

Güneş enerjisini önce Isı enerjisine daha sonra hareket enerjisine çeviren ve son olarak da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlere Güneş Bacaları denir. Bacanın yüksekliği artarsa üretilen elektrik enerjisi miktarı da artar. 

Güneş enerjisi farklı enerji türlerine dönüştüren yenilebilir enerji kaynağıdır.
Güneş enerjisi farklı enerji türlerine dönüştüren yenilebilir enerji kaynağıdır.

Güneş enerjisi neden önemlidir ? 

Dünyamızda mevcut enerji kaynaklarının ve dünya atmosferinin korunmasına yönelik çok büyük katkıları olan güneş enerjisi, doğal çevre bakımından temiz ve güvenilir bir kaynaktır. Bu özelliklerin yanı sıra çevre sorunlarına neden olmaması gibi sebeplerle insanlık için gittikçe önem kazanmaktadır. Aynı zamanda artan hammadde tüketimi ile birlikte son yıllarda artan yakıt fiyatları güneş enerjisine ihtiyacı zorunlu kılmıştır. Yenilenebilir bir enerji kaynağı olan güneş enerjisi ile çalışan sistemlerin yaygınlaştırılması ile birlikte fosil yakıtlarla üretilen elektrik enerjisi ile çevrenin daha fazla kirlenmesi engellenmiş olabilir. Sürdürülebilir bir yaşam için İlk adımlar enerjinin üretim şekli ile başlanacaktır.

Işığın kırılması ile ilgili konu anlatımına ulaşmak için tıklayınız.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • ty57537757
  ty57537757
  ziyaretci
  5 ay önce

  Teşekkürler

  Cevapla
  15
 • sakla bardağı gelir zamanı su içersin ;)
  sakla bardağı gelir zamanı su içersin ;)
  ziyaretci
  5 ay önce

  güzel yazı teşekkürler

  Cevapla
  14
Giriş Yap
Yazı Ekle