Güncel

Elektrik akımı nedir ne işe yarar ?

 Elektrik akımı nedir ne işe yarar ?
Okunuyor Elektrik akımı nedir ne işe yarar ?

Elektrik bir enerji çeşididir. Elektrik enerjisi yenilenebilir ve yenilemez olarak 2 farklı şekilde üretilebilmektedir. Sorumuza geçmeden önce birazda atomdan bahsedelim. Maddenin en küçük yapı taşı olan merkezinde çekirdek ve çekirdeğin etrafında çok hızlı dönmekte olan elektronlar vardır. Eile gösterilir. Elektrik akımını anlatırken elektronlardan bahsedeceğiz.

Elektrik akımı kablolar yardımıyla prize gelerek elektronik eşyaların çalışmasını sağlar.
Elektrik Akımı

Elektrik akımının olabilmesi için elektriğin herhangi bir üreteç yardımı ile üretilmiş veya depolanmış olması gerekmektedir. Üreteçler (pil, akü, jenaratör olabilir) “ + ” ve “ –” olmak üzere iki tane kutbu vardır.

Elektrik akımı, elektriksel akım veya cereyan, en kısa tanımıyla elektriksel yük taşıyan parçacıkların hareketidir. Bu yük genellikle elektrik devrelerindeki kabloların içerisinde hareket eden elektronlar tarafından taşınmaktadır.

Elektrik akımının izlediği yolun elektrik devresinde gösterimi

Elektrik akımı üretecin “+” kutbundan “–” kutbuna doğru hareket eder bu hareket eden parçacıklara elektrik akımı denir. Elektrik akımın oluşabilmesi için elektronların hareketinin tamamlanması gerekir aksi takdirde elektrik akımı oluşmaz.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle