Elektrikle çalışan aletlerin enerji tüketim miktarı nasıl hesaplanır ?

 Elektrikle çalışan aletlerin enerji tüketim miktarı nasıl hesaplanır ?
Okunuyor Elektrikle çalışan aletlerin enerji tüketim miktarı nasıl hesaplanır ?

İnsanlardan tarafından ihtiyaç duyulan enerji çeşitlerinden biri olan elektrik günlük yaşamımızda neredeyse her tarafta ihtiyacımız olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektrikle çalışan ürün sayısında gözle görülür bir artış yaşamaktayız. Elektrik bir enerji çeşididir. Farklı yöntemlerle elde edilebilir. Elektrikle çalışan aletlerin elektriği tüketme değerleri birbirinden farklıdır. Elektrikli ürünün içerisinde bulunan rezistans vb parçaların elektriği tüketme özelliklerine göre bu değer farklılık göstermektedir.

Elektrik birimi Kwh neyi ifade etmektedir ?

Elektriğin birimi Watt “W” harfi ile gösterilir. Elektrikli ürünlerin tükettiği Watt değerleri bize ne ifade etmektedir ? Elektrik  kilowatt saat gibi birimler halinde ifade edilir.  1 kWh, 1000 watt’lık güç seviyesinde bir saat’te tüketilen enerji miktarını temsil etmektir. Kısacası birim zaman da kullanılan elektrik enerjisi miktarı olarak yorumlayabiliriz.

Elektrik faturularında tutarlar ise kWh cinsinden hesaplanmaktadır. Birkaç basit örnekle aletlerin ne tutarda elektrik harcayacağını hesaplayabiliriz.

Örnek Fatura. Elektrik Tüketim Miktarına ve Birim Fiyatına bakabilrsiniz.
Örnek Fatura. Elektrik Tüketim Miktarına ve Birim Fiyatına bakabilrsiniz.

Örneğin bir klimamız olsun ve klimamız saatte 2 kwh enerji tüketsin. Elektriğin 1 kWh değeri 36 krş ise klimamız saatte 72 krş harcayacaktır.

Evlerimizde kullandığımız tasarruflu ampüller ortalama 20 wattır. Ampülümüz 50 saat durmadan çalışırsa 1 kWh yani 36 krş elektrik yakacaktır.

Televizyonlar ortalama 200 w elektrik harcarlar 5 saatte 1 kwh yani 36 krş elektrik yakarlar.

Buzdolapları 24 saatte 1 kwh yani 36 krş elektrik harcalar.

Çamaşır makinesi saatte 1 kwh yani 36 krş elektrik harcar

Bulaşık makinesi saatte ortalama 2 kwh yani 72 krş elektrik harcar.

Fırın ortalama saatte 2.5 kwh yani 90 krş elektrik harcalar.

Laptoplar saatte 90 w elektrik harcalar 11 saat çalışırsa 11×90 990 w oda yaklaşık 1 kwh eder. 11 saatte 1 kwh yani 36 krş elektrik harcalar.

Sizde aldığınız ürünün watt değerinden ve güncel kwh fiyatına göre ne kadar yaktığını önceden öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle