EBA Harici Canlı Ders Nasıl Oluşturulur ? Eba Zoom Ayarı Nasıl Olmalıdır ?

 EBA Harici Canlı Ders Nasıl Oluşturulur ? Eba Zoom Ayarı Nasıl Olmalıdır ?
Okunuyor EBA Harici Canlı Ders Nasıl Oluşturulur ? Eba Zoom Ayarı Nasıl Olmalıdır ?

2 Kasım tarihi itibarıyla EBA Canlı Ders özelliğinde yeni bir düzenleme yapılacaktır. Bu yenilikle birlikte artık ortaokul ve lise seviyeleri için de ilkokullarda olduğu Pazar günü hariç her gün 08:30 – 20:20 saatleri arasında istenilen zamanda Canlı Ders yapılabilecektir.*** Bunun için ortaokul seviyesinde de harici canlı dersler özelliği yayına alınacaktır.

2 Kasımdan sonra ortaokul öğretmenleri de EBA Harici Ders Eklemesi yapabilecek.

 Harici canlı dersler; dersi yapacak öğretmenler tarafından oluşturulmaktadır. Öğretmenler kendi şubeleri için istedikleri saatte ders tanımlaması yapabileceklerdir. Harici Canlı Ders oluşturulmasıyla ilgili yardım videosu EBA’da ilgili menü altında yer almaktadır.

You are not eligible to sign in to zoom at this time hatası ve çözümü nasıldır ?

Öğrencilerimiz bu hatayı alıyorlarsa muhtemelen bir kerede olsa doğum tarihlerini 18 yaş altı girmişlerdir. Yapılması gereken zoom uygulamasını telefon, tablet veya pc den silip tekrardan yüklemek. Kayıt olurken bu sefer doğum tarihini velisinin doğrum tarihini yaparsa sorun düzelecektir.

EBA harici ders sekmesi ne anlama gelmektedir ?

Eba harici ders sekmesi Milli Eğitim Bakanlığının telafi eğitimleri süresince yayınlamış olduğu her kademeye belirli saatlerde canlı ders verebilme özelliği aktifti. Eba harici ders özelliği ile birlikte artık belirli bir programa bağlı kalmadan öğretmenler sınıfları için canlı ders oluşturabilecekler.

Öğrencimiz EBA Harici Derse Bağlanabilmesi için Zoom Gerekli midir ?

Öğrencilerimizin bilgisayarın zoom programının kurulu olması gerekmektedir. Aksi taktirde öğrenciler canlı derse eba üzerinde katılamamaktadır. Öğrencilerimiz tanımlanan derse girebilmesi için bilgisayarına zoom programını indirip kurmaları gerekmektedir. Zoom programını indirip kuran öğrenci daha sonrasında kendi kişisel eba sayfasından canlı ders katıl linkinden derse bağlanabilmektedir. Öğrencinin bilgisayarın da zoom yüklü değilse siz dersi tanımlasanız bile öğrenci canlı derse katılamamaktadır. Öğrencilerimize zoom programını yükleyebileceği linki göndererek zoom programını kurmalarını sağlayabilir. Daha sonra yazımızı okuyaraktan zoom dan harici ders oluşturma aşamalarını bitirdikten sonra canlı dersimize başlayabiliriz.

Zoom programını indirme linki için TIKLAYINIZ.

Eba Harici Canlı Ders Nasıl Oluşturulur ?

Eba harici canlı ders sınıf öğretmeni tarafından oluşturulur. İsterseniz video anlatım şeklinde nasıl yapıldığını izleyebilir. İsterseniz yazımızı okuyabilirsiniz.

Eba harici canlı ders oluşturacak öğretmen kişisel eba ekranına giriş yapar. Eba ekranına giren öğretmen daha sonra solda yer alan menülerden canlı ders sekmesine tıklar. Canlı ders sekmesi tıklandıktan sonra öğretmenin karşısına şöyle bir ekran gelir.

Eba harici ders oluşturma ekranı Zoom kayıt olma zoom bilgilerini ebaya eklemek eba harici ders kullanma eba harici ders ayaları
Eba harici ders oluşturma

Harici canlı ders sekmesine tıklandıktan sonra öğretmenin karşısına doldurulması gereken bilgi bölümleri gelecektir. Bu bölümünde işlenecek olan canlı dersin tarihi, saati , dersin ismi ve dersin konusu ile ilgili bölümler yer almaktadır. Bu bölüm şu şekildedir;

Eba harici ders oluşturma ekranı Zoom kayıt olma zoom bilgilerini ebaya eklemek eba harici ders kullanma eba harici ders ayaları Eba meeting ayarları
Eba harici ders ekleme

Yukarıdaki görselde görüldüğü gibi ders ile ilgili bilgiler bu kısımlara doldurulur daha sonra ders linki ve ders şifresi adlı bölüm var buraya kadar yapılan her şey EBA üzerindeydi. Canlı dersimizin linkini ve şifresini oluşturmak için ZOOM adlı uygulamaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Zoom Nasıl İndirilir ? Zoom’ da canlı ders bilgileri nasıl Oluşturulur ?

Bilgisayarında ZOOM programı yüklü olan öğretmenlerin birazdan yazacaklarımı yapmalarına gerek yoktur.

Bilgisayarın ZOOM programı yüklü olmayan öğretmenler, arama motoruna “zoom download” yazarak Zoom programının sitesine gidilir. Dileyen öğretmenler aşağıdaki linkten zoom programını indirebilirler.
Zoom indirme linkine ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Zoom programını indirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz. Zoom programı kurulduktan sonra uygulamayı çalıştırıyoruz. Karşıma böyle bir ekran gelecektir.

Eba harici ders oluşturma ekranı Zoom kayıt olma zoom bilgilerini ebaya eklemek eba harici ders kullanma eba harici ders ayaları Eba meeting ayarları zoom sign in with google giriş ekranı
Zoom kayıt ekranı

Bu ekrandan ZOOM üyeliği olmayan öğretmenler “Sign in With Google” sekmesine tıklayınca google hesabına giriş kısmı ekrana yansıyacaktır. Google hesabımızı seçtikten sonra ilk defa kayıt olanlara bir de doğum tarihi soracaktır. Doğum tarihimizi girip onayladıktan sonra şöyle bir ekran çıkacaktır.

Eba harici ders oluşturma ekranı Zoom kayıt olma zoom bilgilerini ebaya eklemek eba harici ders kullanma eba harici ders ayaları Eba meeting ayarları zoom sign in with google giriş ekranı
Zoom meetings adlı uygulamayı aç

Bu gelen ekrandan Zoom Meetings adlı uygulamayı aç linkine tıklayacağız. Bu aşamadan sonra karşımıza şu ekran gelecektir.

Eba harici ders oluşturma ekranı Zoom kayıt olma zoom bilgilerini ebaya eklemek eba harici ders kullanma eba harici ders ayaları Eba meeting ayarları zoom sign in with google giriş ekranı zoom schedule ekranı ayarlar nasıl olmalıdır.
Zoom Schedule Ayarlama

Eba Harici Ders için Zoom dan Sabit Link ID ve Şifre Alma ve Zoom Ders Saati Ayarlama

Gelen bu ekrandan öğretmen EBA harici canlı dersini oluşturmak için Schedule linkine tıklayacaktır. Schedule linkine tıklandıktan sonra ders bilgilerin girilip ders linkinin ve ders şifresinin oluşturulacağı ve dersimiz ile ilgili özellikleri ayarlayabileceğimiz ekran gelecek. Bu ekran da şu şekildedir.

Eba Harici Ders ZOOM Schedule Bilgileri Nasıl Olmalıdır ?

Eba harici ders eklememiz için artık son aşamalara gelmiş bulunmaktayız Bu kısımda ;
Topic : Dersimizin İsmi
Start : Dersimizin Başlayacağı Tarih ve Saat
Time Zone : İstanbul olmasına dikkat ediyoruz.
Security : Eba’ya yazacağımız şifremiz isterseniz değiştirebilirsiniz. Çok bir önemi yok. Sonra da zaten bize şifreyi verecek.
Waiting Room : Bu seçeneğin seçili olmaması öğrencilerin ders saati başlamadan derse girmelerine ve öğretmen derste değilken kendi aralarında konuşmalarının önüne geçecektir.
Calendar : Bu kısım ise canlı ders EBA’ dan verileceği için Other Calendar olarak işaretlenmesi gerekmektedir.

Bütün bu ayarlar yapıldıktan sonra Save linkine tıklayalım. Tıkladıktan sonra şöyle bir ekran gelecektir.

Gelen bu ekrandan linki sağ tıklayıp kopyalamıyoruz. Her ihtimale karşı Copy to Clipboard Linkine tıklayarak tüm bilgileri kopyalayabiliriz. Daha sonra masaüstüne gelip sağ tık ile birlikte yeni bir not defteri açarak kopyaladığımız bilgileri not defterine yapıştırabiliriz.

Gelen bu ekrandan linki sağ tıklayıp kopyalamıyoruz. Her ihtimale karşı Copy to Clipboard Linkine tıklayarak tüm bilgileri kopyalayabiliriz. Daha sonra masaüstüne gelip sağ tık ile birlikte yeni bir not defteri açarak kopyaladığımız bilgileri not defterine yapıştırabiliriz.
Zoom bilgiler not defterine kopyalama

Burada bize lazım olan Zoom Meeting Linki ve Passcode bölümüdür. Zoom Meeting linkini kopyalayıp en başında açık bıraktığımız EBA’ daki link bölümüne, Passcode’ uda kopyalayarak şifre yazan yere yapıştırarak. Dersimizdeki öğrenci kontrollerini yaptıktan sonra canlı dersimizi oluşturuyoruz.

Burada bize lazım olan Zoom Meeting Linki ve Passcode bölümüdür. Zoom meeting linkini kopyalayıp en başında açık bıraktığımız eba daki link bölümüne, Passcode' uda kopyalarak şifre yazan yere yapıştırarak. Dersimizdeki öğrenci kontrollerini yaptıktan sonra canlı dersimizi oluşturuyoruz.
Ebaya Zoom Bilgileri Girme

Öğrencileriniz EBA Harici Derse telefondan bağlanıyorsa ne yapması gerekir ?

Eba Harici canlı derse öğrencimiz telefondan bağlanıyorsa. Google play storeden EBA uygulamasını indirerek EBA’ya giriş uygulama üzerinden yaparsa EBA harici canlı derse bağlanmaları daha kolay olacaktır.

EBADAN ZOOMA GİRİŞ NASIL YAPILIR ?

Ebadan zooma giriş eba harici ders sayfasından yapılır. İd ve Şifre alınarak ebaya tanımlanır Zoom altyapısı ile öğretmenler canlı derslerini verebilirler.

EBA Sınavlarım bölümü ile soru havuzundan soru seçebilir. Oluşturduğunuz testi öğrencilere çalışma olarak gönderip. Sınav sonuçları analiz edebilirsiniz. Nasıl oluşturulacağı ile ilgili bilgi almak istiyorsunuz TIKLAYINIZ.

Yazımı okuyup faydalandıysanız. Yazımı paylaşabilir, bu yazı altına yorum yazarak bana destek olabilirsiniz. Teşekkür ederim.

Yazımızı okuduysanız. Web sitemizde fen bilimleri için yayınlanmış olan binlerce yeni nesil soru vardır. Yeni nesil sorulara göz atmak ve indirip çözmek için linke TIKLAYINIZ.

Bizi İnstagram dan takip edin. www.instagram.com/fenbilgihanem


Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
17
 • EDA YILDIRIM
  EDA YILDIRIM
  ziyaretci
  2 sene önce

  Çok faydalı bir yazı olmuş ellerine emeğine sağlık❤️😊❤️

  Cevapla
  94
 • İlhami
  İlhami
  ziyaretci
  2 sene önce

  Ben lisede çalışıyorum Zoom uygulaması bilgisayarımda mevcut ancak Ebada harici canlı ders sekmesi bulunmuyor (canlı ders alt menüsünde de yok) defalarca kontrol ettim.Acaba liselerde bu özellik yok mu?Yoksa sadece bende mi görünmüyor?

  Cevapla
  111
  • Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Platin Üye
   2 sene önce

   Evet hocam lisede bu uygulama yok. Direk dersin ismini sınıf seviyesini saatini ve sınıfını seçerek gönderiyorsunuz.

   Cevapla
   106
 • Alparslan KILIÇ
  Alparslan KILIÇ
  ziyaretci
  2 sene önce

  Eba harici ders oluştur dediğimde sınıf saatlerce beklememe rağmen gelmiyor. Sorun nedir acaba?

  Cevapla
  102
  • Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Platin Üye
   2 sene önce

   İnternet bağlantınızda problem vardır. Şuan ders ekleme işlemleri sorunsuz devam etmekte.

   Cevapla
   97
 • merve
  merve
  ziyaretci
  2 sene önce

  hocam sağolun ama ben de harici ders ekleme butonu yok onu nasıl ekleyeceğiz

  Cevapla
  98
  • Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Platin Üye
   2 sene önce

   eba harici ders sekmesine tıkladığınızda açılması lazım.Lise mi branşınız acaba ?

   Cevapla
   108
 • Zeynep
  Zeynep
  ziyaretci
  2 sene önce

  Bir ders linki ile birden fazla ders tanımlayabilir miyiz hocam?

  Cevapla
  104
  • Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Platin Üye
   2 sene önce

   Evet hocam tanımlayabiliriz. Yukarı da resim de mevcuttu. Nasıl tanımlanacağı ile ilgili.

   Cevapla
   102
 • Derya KAHRAMAN
  Derya KAHRAMAN
  ziyaretci
  2 sene önce

  ebadan canlı dersi başlat dediğimizde ayrıca zoomu açmak gerekli mi.benbir türlü ebadan giremiyorum.zoomdan yapıyoruz

  Cevapla
  103
 • Çiğdem Güneş
  Çiğdem Güneş
  ziyaretci
  2 sene önce

  Çok teşekkür ederim hocam sağolun, evet ebadan harici olarak yapacağım ama sadece add to calender diyor, malesef değişmiyor.

  Cevapla
  100
  • Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Platin Üye
   2 sene önce

   Zoom programını kaldırın, tekrardan yükleyin hocam. Hiç bir şekilde yapamadınız mı ders ?

   Cevapla
   107
 • Çiğdem Güneş
  Çiğdem Güneş
  ziyaretci
  2 sene önce

  Gayet açıklayıcı olmuş, çok teşekkürler. Yalnız bende calender kısmında seçenek çıkmıyor. Sadece add to calender var ve bunu aktif veya pasif etme butonu var. Bu durumda ne yapmalıyım?

  Cevapla
  93
  • Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Uğurcan BÜYÜKKAYA
   Platin Üye
   2 sene önce

   Eğer dersi EBA’ dan harici olarak vericeksiniz hocam. Other Calendar seçmeniz lazım. Add to calendar. sekmesine tıklayın.Ondan sonra bir ekran açılırsa other calendar işaretlersiniz. Hiç biri olmuyorsa hocam zoom programı kaldırın tekrardan kurun

   Cevapla
   109
 • Anonim
  Anonim
  ziyaretci
  2 sene önce

  Çok açıklayıcı olmuş. Teşekkürler emeğinize saglik

  Cevapla
  100
Giriş Yap
Yazı Ekle