Eba Sınavlarım Bölümünde Soru Havuzundan Test Oluşturma ve Öğrencilere gönderme nasıl Yapılır ?

Eba da yer alan sınavlarım bölümünde öğretmenler isterlerse hazır testleri öğrencilerine çalışma olarak gönderebilir, isterlerse de sınavlarım sekmesinde sınav oluşturarak kendi seçtiği sorulardan oluşturduğu bir testi öğrencilere çalışma olarak gönderebilir. Bu yazımızda öğretmen tarafından kendi seçtiği sorularla test oluşturma oluşturulan testin öğrencilere gönderilmesini anlatacağım.
 Eba Sınavlarım Bölümünde Soru Havuzundan Test Oluşturma ve Öğrencilere gönderme nasıl Yapılır ?
Okunuyor Eba Sınavlarım Bölümünde Soru Havuzundan Test Oluşturma ve Öğrencilere gönderme nasıl Yapılır ?

EBA Sınavlarım bölümü ne işe yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Milli Eğitim Bakanlığının yapmış olduğu Eğitim Bilişim Ağı (EBA) Platformunda öğretmenin ders içi ve ders dışı zamanlarda aktif bir şekilde kullanacağı bir çok özellik mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de EBA sınavlarım bölümü. EBA Sınavlarım bölümü öğretmenin kişisel sayfasında sol bölümde yer alan butona tıklamasıyla ulaşabilir. Eba sınavlarım bölümünün içerisinde öğretmen, Tarama testleri, Alıştırmalar, Yazılı Çalışma soruları, Yaprak testler, Kazanım kavrama testleri ve beceri temelli sorular yer almaktadır. Bu bölümde öğretmen isterse EBA tarafından hazır olarak yüklenmiş olan testleri öğrencilerine gönderebilir. Gönderilen testlerin öğrencilerin belirli bir zaman aralığında çözmelerine olanak sağlar. Bu yazımızda EBA sınavlarım bölümünde öğretmenin soru havuzundan beğendiği soruları seçerek nasıl bir test oluşturacağını anlatacağım.

EBA Sınavlarım bölümünde soru havuzundan test hazırlanması öğretmene ne gibi bir kolaylık sağlar ?

EBA Sınavlarım bölümünde bulunan testlerin genel özelliklerine bakacak olursak, interaktif ortamda hazırlanan testlerin öğrencilere çalışma gönderilmesi sayesinde öğrenciler gönderilen bu çalışmaları yaparlar. Öğretmen isterse EBA raporlar bölümünde çalışmaya ait raporlara ulaşabilir. Çalışmanın süresi dolmadan öğretmen öğrencinin gönderilen çalışmada başarı yüzdeleri görebilir. Çalışmanın süresinin bitmesinden sonra ise öğretmen çok ayrıntılı bir şekilde çalışma ile ilgili raporlara ulaşabilir. Öğrencinin hangi soruları yanlış yaptığı, hangi soruda hangi şıkkı işaretlediği. Kısacası öğrenci özelinde öğrencinin hangi kavram yanılgılarına düştüğü neyi bilip neyi bilmediği çok doğru bir şekilde analiz edilmektedir. Her öğretmenin bence sürekli kullanması gereken bir bölüm olduğunu söylersek yanlış söylemiş olmayız.

EBA Sınavlarım bölümünden soru havuzundan nasıl test oluşturulur ?

Öğretmen kişisel eba sayfasında girdiğinde sol bölümde yer alan eba sınavlarım butonuna tıklar. Tıklandıktan sonra öğretmenin karşısına şöyle bir ekran gelir.

eba sınavlarım butonu ve sınav oluşturma ekranı

Açılan bu sayfadan hazır olan testleri öğrencilere gönderilebileceği gibi bu yazımızda anlatacağımız soru havuzundan test oluşturmayı da yapabilirsiniz. Açılan bu bölümden Sınavlarım butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza şöyle bir ekran gelmektedir.

Sınav oluşturma butonu

Eba Sınavlarım Soru Ekle Bölümü

Sınavlarım sekmesinden sonra açılan ekrandan Sınav Oluştur butonuna tıklanır. Bu aşamadan sonra öğretmenin karşısına aşağıdaki görselde bulunan ekran gelir.

Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere öğretmenin soru oluşturabileceği gibi soru ekle sekmesinden soru havuzuna doğru gidebilir. Bu aşamadan sonra soru ekle sekmesine tıklanır.

Eba soruları havuzdan test oluşturma ekranı

Soru ekle işleminden sonra karşımıza gelen ekranda önceden soru oluşturduysak oluşturduğumuz sorular ve EBA soru havuzuna gitmek için ekran gelecektir. Buradan EBA soru havuzuna gitmek için EBA soruları butonuna tıklıyoruz.

Eba sınavlarım eba soruları ve soru havuzundan test oluşturma

Eba soruları sekmesi yukarıdaki görselde görüldüğü şekilde açılmaktadır. Bu bölümde filtreleme işlemi yapmak zorundayız. Oluşturacağımız testin öğrenim kademesi, sınıf seviyesi, ders adı, ünite ve konuları seçtikten sonra o konuya ait EBA soru havuzunda bulunan soruların hepsi listelenecektir.

Bu bölümde bulunan sorulara tıklayarak soruları inceleyebilir, beğendiğiniz soruları test eklemek için sorunun sol alt kısmında bulunan “+” işaretine basarak ekleme işlemi gerçekleştirmiş oluruz.

Eba sınavlarım eba sorularında beğendiğiniz soru ile test oluşturma

Soruyu bu şekilde büyük ekranda inceleyebilirsiniz. İnceleme bittiyse soruyu kapatıp aşağıda görselde olduğu gibi soruyu ekleyebilirsiniz.

eba soru havuzundan soru seçme butonu

Yukarıdaki görsel de olduğu gibi oluşturacağınız testte kaç soru olmasını istiyorsanız o kadar soruyu seçtikten sonra tamam butonuna tıklıyoruz. Bu ekrandan sonra karşımıza test bilgilerini gireceğimiz aşağıdaki görseldeki ekran gelecektir.

Eba sınavlarım eba test oluşturma test bilgi ekranı

EBA da oluşturduğumuz testi öğrencilere nasıl göndeririz ?

Bu ekranda testimize vereceğimiz başlık, testin zorluk derecesi, sınıf seviyesi ve testin tipi olan ünite veya konu testini belirten alanları doldurduktan sonra tamam diyoruz.

Eba sınavlarım bölümünde oluşturulan testin öğrencilere gönderilmesi

Eba sınavlarım bölünden sınav oluşturarak tamamen kendi seçtiğimiz sorular ile testimizi oluşturduk bundan sonraki aşama oluşturduğumuz testi öğrencilere göndermek yukarıdaki görselde göründüğü gibi testimiz karşımıza geldi. Bu testi öğrencilere göndermek için sol tarafta yer alan sarı renkte görülen ok işaretine basıyoruz.

Eba çalışma gönder butonu

Çalışma gönder butonuna basıldıktan sonra karşımıza gelen ekranda hangi sınıflara göndermek istiyorsak o sınıfları işaretleyip çalışma ile ilgili tarih saat ve açıklama bilgisini girdikten sonra çalışma gönder diyoruz.

Eba sınıf seçme butonu

Bu sekmede eğer göndereceğiniz sınıflar gözükmüyorsa grupları oluşturmamışsınız demektir. Eba da çalışma gönderebilmeniz için Ana sayfanızda yer alan gruplarım bölümünde sınıfı grup eklemeniz gerekmektedir.

Eba sınavlarım eba test oluşturma tarih ve saat ayarı

Tarih, saat ayarları yapıldıktan sonra dilediğiniz süre zarfında 1 gün olur 1 ay olur. Siz hangi zaman genişliğini uygun görürseniz devam et butonuna tıklıyoruz.

Eba çalışma gönderme ekranı

En son olarak bu ekrandan ders bilgilerimizi seçtikten sonra Çalışma Gönder butonuna tıklanır ve çalışmalar öğrencilerin kendilerine gönderilir.

Çalışma süresi devam ederken bitiren öğrencilerin sınav başarı yüzdelerini raporlar bölümünden görebilirsiniz. Çalışma süresi bittikten sonra ise çok ayrıntılı bir şekilde çalışmanızın raporlarını inceleyebilir. Öğrenciye geri dönütte bulunabilirsiniz.

Anlatımım buraya kadardı. Bu anlatımın video olarak da gerçekleştirdim dilersiniz. Aşağıdaki bağlantıdan anlatımın videosunu da ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle