Güçlü Bir Kalp İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Güçlü Bir Kalp İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler
Okunuyor Güçlü Bir Kalp İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güçlü bir kalp için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Kalbinizin sağlıklı bir şekilde atması için diyet ve egzersizin önemli bir konu olması, herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bunlarla birlikte, kalp sağlınızı güçlendirmek için dikkat edilmesi ve yapılması gereken birtakım noktalar vardır.

Vücudumuzun en önemli aktörü olan kalp, hayatımızın başrolünde oynayan yaşamsal organlarımızdan biridir. Bu sebeple, sağlık dolu ve mutlu bir hayat istiyorsak, yapmamız gereken şey elbette ona özel bir ilgi göstermek ve korumak olacaktır. Kulaktan dolma bilgileri bir köşeye atıp, kalp sağlığınız için neler yapabileceğinize bir göz atalım.

Güçlü Bir Kalp İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Trans Yağlardan Yerine Sağlıklı Yağlar Tüketin

Hemen hemen her gün yüzlerce insan, marketlerden trans yağ edinip bunları tüketiyorlar. Kolaylıkla ulaşılabilen bu yağlar, tıpkı ulaşıldıkları kadar kolay bir şekilde sağlığınızı olumsuz etkiliyor.

Trans yağlar, genel olarak paket halindeki unlu mamullerde, margarinlerde, kızartılmış yiyeceklerde, atıştırmalık yiyeceklerde vb. lezzet sağlamak amacıyla sıklıkla kullanılan bir endüstriyel yağ türüdür. Endüstriyel yağın kalbinize zararlı etkilerde bulunmasını istemiyorsanız, marketlerde alacağınız ürünlerin içeriğini okuyarak trans yağ içermediğinden emin olun.

Kalp Sağlığınız İçin Uyku Kalitenize Dikkat Edin

Kalbinizi sağlıklı tutmanın en önemli kurallarından biri de uykudur. Uykunuzu yeterince alamaz ve düzensizlikler yaşarsanız, yaşınız önem gözetmeksizin kalp rahatsızlıkları için risk altındasınız demektir.

Ülkemizde yapılan bir araştırmaya göre, 45 yaşın üstündeki 3000 yetişkin insan içerisinde gece uykusunu 6 saatten daha az uyuyanların, gece uykusunu 6 ila 8 saat uyuyan insanlardan iki kat daha fazla kalp krizi ve felç geçirme riskinin daha fazla olduğu görüldü.

Egzersizi Rutin Haline Getirin

Yapılan bir diğer araştırmaya göre, ne kadar egzersiz yaparsanız yapın, uzunca bir süre oturmanın sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu görülmektedir.

Sağlıklı bir kalp için egzersiz yapmayı hayatınızın merkezine koymanız önem taşırken, onu bir rutin haline getirmeniz gerekir. Fakat yoğun iş temposu, birçok insanın egzersiz yapmasına engel oluyor olabilir. Hareketsiz bir iş temposu altında çalışıyorsanız, kalp rahatsızlığına yakalanma riskiniz daha yüksek demektir. Yoğun iş temponuza rağmen, basit birkaç hareketle sağlığınızı koruma altında tutabilirsiniz.

Kalp Sağlığı
Güçlü Bir Kalp İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş Hijyenine Dikkat Edin

Birçok kişinin, aralarında bir bağ kuramadığı diş ve kalp arasında doğrudan bir etkileşim vardır.

Diş sağlığı, başta kalbiniz olmak üzere genel sağlık durumunuz için oldukça önem taşımaktadır. Diş eti hastalığına sahip kişilerseniz, ağzınızda oluşan bakteri ve enfeksiyonlar, kan dolaşımınıza karışarak sağlığınızı riske atabilmektedir. Bununla birlikte, damarlarınızda iltihaplanmalar oluşabilir ve kalp rahatsızlığı yaşamanız kaçınılmaz bir hal alabilir.

Sigaradan Uzak Durun

Sigara tüketen kişilerin karşılaşacağı birçok hastalıktan biri de kalp hastalığıdır. Eğer sigara kullanmıyorum diyorsanız, yine de dikkatli olmanızda fayda var. Yapılan araştırmalarda, sigara içmeyen kişilerin evde ya da dışarıda maruz kaldığı sigara dumanının, sigara içen kişiler kadar zarar gördüğü gözlemlenmiştir. Kalp sağlığınızı güvence altına almak istiyorsanız, sigara içmemeli ve içen kişilerin de yanında bulunmamalısınız.

Günlük hayatın getirdiği stres, sıkıntı, gerginlik, üzüntü gibi etkenler de birtakım rahatsızlıkları tetikleyebilmektedir.

Unutmayın, mutlu ve sağlıklı bir yaşam istiyorsanız, birtakım noktalara dikkat etmeli ve pozitif olmalısınız.

Sağlıklı yaşamlar dileğiyle.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle