Araba nasıl hareket eder ?

 Araba nasıl hareket eder ?
Okunuyor Araba nasıl hareket eder ?

Araba nasıl hareket eder ?

Yaşamınızda aranızda hiç arabaya binmemiş olanınız yoktur. Hemen hemen herkes arabaları kullanarak seyahat etti. Belki bazılarınız çok sık olarak arabalarla seyahat ediyorsunuz. Kiminiz servisle okula kimisi işine kimisi ise geziyor. Peki bu arabalar nasıl hareket ediyor ?

Yol kenarlarında istasyonlar görmüşsünüzdür. İstasyonlarda çalışan görevliler aracın deposuna yakıt dolduruyorlar. Doldurdukları yakıt motorun kullandığı yakıt cinsine göre değişir. Kimi araba Benzinle kimisi Dizelle kimisi ise LPG (Gaz) ile çalışıyor. Bundan 10-20 yıl sonra belki araçların çoğu Elektrik ile çalışacak şunu bunu söylememiz için çok erken.

Araba içerisinde birden fazla elektrik ve elektronik parça var biz şuan hareketten bahsettiğimiz için işimize yarayacak parçalardan bahsedeceğiz. Arabalarda yakıtı kullanarak hareketi sağlayan motor bulunmaktadır. Motorlar arabaların ön tarafında şöyle gözükmektedir.

İstasyondan aldığımız yakıt yandığı zaman çevresine ısı ve ışık yani enerji yayarlar. Bu yayılan enerji motorda bulunan silindirler yardımıyla aktarılarak hareketi oluşturur. Oluşturulan hareket daha sonra tekerlere iletilir ve araba hareket etmeye başlar. Arabamızda yakıt olmadığı zaman arabamızın hareketi düz olan yolda mümkün değildir. Bu da enerjinin yoktan var olmayacağını sürekli değişim ve dönüşüm halinde olduğunu göstermektedir.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle