Akustik Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Akustik, (sesbilimi) sesi inceler. Bunlar arasında gürültüye yol açan titreşimlerin ve gürültünün kontrolü de vardır
 Akustik Nedir ve Nasıl Yapılır ?
Okunuyor Akustik Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Akustik kelimesi çok sık duymuşsunuzdur belki de dinlediğiniz şarkıların sonunda parantez içerisinde (Akustik ) yazar. Şimdi gelin hep birlikte bu akustik yazmasının anlamı nedir ona bakalım.

Akustik, bir başka deyişle ses bilimi kısacası sesi inceler. Bunlar arasında gürültüye yol açan titreşimlerin ve gürültünün kontrolü de vardır. Akustik ile uğraşan bilim adamları ve mühendisler, sesi ve insan işitmesini incelerler. Farklı nesnelerin sesle ne şekilde etkilendiklerini de araştırırlar. Mühendisler, uygun seste iletişim sistemleri ve binaları tasarımda bulunurlar. Zararlı yüksek seslerden insanları koruma yollarını bulurlar. Tüm çalışmalar insanların duymak istemedikleri zararsız seslere yöneliktir. Gürültüyü kontrol etmenin bir yolu, gürültü kaynağını daha sessiz hale getirmektir Akustik uygulamalardan sanatçılar sinema salonu işletmecileri çok sık yararlanırlar. Neden mi ? Çünkü zaten işleri güzel ses çıkarmak insanları rahatsız etmemek. Akustik bilimden faydalanarak boşluklu yapıda maddeler kullanarak sesin yankılanmaması soğrulmasını sağlayarak istenmeyen sesleri ortadan kaldırır. Bu da tabi ki eğer sinemadaysak sesin bize daha güzel gelmesi eğer bir şarkı dinliyorsak daha güzel bir tonda sesi işitmemizi sağlar.

Peki tanımını yaptık Akustik bilimi ile uğraşan insanlar bu istenmeyen ses yani gürültüden nasıl kurtuluyorlar ?

Duvarlardaki boşluklu yapılar sesin soğrularak daha güzel çıkmasını ve gereksiz yansımaların önüne geçerek akustik kavramını ortaya çıkarmaktadır.

Ses yalıtım stüdyosu sesin daha iyi duyulmasını sağlar.
Ses yalıtımı stüdyosu

Akustik biliminde kullanılan malzemeler.

Ses yalıtımında kullanılan malzemer.
Bu malzemeler delikli ve boşluklu yapıdadırlar.
Ses yaltımı malzemeleri

Akustik bilimiyle tasarlanmış bir salon.

Akustik bilimi ile tasarlanmış salon
Akustik

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle