Asansör nasıl çalışır ?

Asansör nasıl çalışır? Asansör'ün çalışma prensibinden hangi makara sistemi yer alır ?
 Asansör nasıl çalışır ?
Okunuyor Asansör nasıl çalışır ?

Asansör nasıl çalışır. ?

Günlük yaşamımızda asansörlerle çok sık karşıaşıyoruz.  Peki bu asansörler nasıl çalışıyor ? Hiç merak ettiniz mi içerisinde nasıl bir düzenek var çalışması için ne gerekli ? Gelin hep birlikte asansörün çalışma prensibini inceleyelim.

Asansörün çalışma prensibini anlatmadan önce sizlere basit makinelerden bahsetmem gerekecek. Basit makineler dediğimiz hayatımızı kolaylaştıran makinelerdir. Bunun birden fazla örneği mevcut biz asansörün içerisinde bulunan basit makineden bahsedelim. Arkadaşlar asansörün içerisinde sabit makara dediğimiz bir basit makine bulunuyor. Sabit makara bir merkez etrafında dönebilen makaralardır. Hemen aşağıya bir sabit makara resmi bırakayım.

Sabit makara kuvvetin yönünü değiştiren basit makinedir. Sabit makarada kuvvetten kazanç olmaz.
Asansör sabit makara sistemi

Evet görselini gördüğümüz makara sabit makara “F” yazan yeri aşağı doğru çektiğimizi düşünürsek ne olur sizce ? “P” yazan yük yukarı gider dimi veya “F” yazan yeri yukarı doğru götürdüğümüzde “p” yazan yer aşağı iner. İşte Asansörlerde de makaralar kullanılmaktadır. Asansöre bindiğimiz kabin halatlar yardımıyla yukarıda bulunan makaraya bağlıdır. Makaralar ise asansörün gitmek istediği yöne doğru halatı sararak asansörü yukarı veya aşağı doğru hareket ettirmektedir. Asansörler elektrik enerjisi ile çalışırlar. Asansörler elektriği motorunu hareket ettirmek için kullanır.

Şöyle aşağıya bir başka resim bırakayım resimi dikkatli olarak inceleyebilirsiniz. Görselde net olarak makara, motor sistemleri görülebiliyor. Sizde evinizde kendinize maket bir asansör yapabilirsiniz.

Bunun için gerekli olan malzemeler kullanılmış atıl durumda olan bir araba motoru , kartondan yapacağınız bir makara ve ip işinizi fazlasıyla görecektir.

Asansörün maket olarak çizimi dinamo,motor ve kabin resimde gözükmektedir.
Asansör 3 boyutlu Çizimi

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle