Sirke ile Yumurta Deneyi Nasıl Yapılır ? Amacı Nedir ?

 Sirke ile Yumurta Deneyi Nasıl Yapılır ? Amacı Nedir ?
Okunuyor Sirke ile Yumurta Deneyi Nasıl Yapılır ? Amacı Nedir ?

Sirke ile Yumurtadan Şeffaf Yumurta Deneyi Nasıl Yapılır ?

Sirke ile yumurtanın birleşimi ile yumurtanın kabuğunda ilginizi çekecek olan değişimlere tanıklık edeceksiniz. Okul öncesi fen bilimleri deneyine uygun olan deneyin yapım aşamasına geçelim.

Şeffaf Yumurta Deneyi Malzemeler

  • Elma veya Üzüm Sirkesi
  • Yumurtanın girebileceği cam kap
  • Çiğ Yumurta

Sirke ile Yumurta Deneyi Nasıl Yapılır ?

Sirke ile yumurta deneyinde izlenecek yol şu şekildedir.

  1. Yumurtayı cam kaba koyunuz ve yumurtanın üstünü örtecek şekilde sirke ekleyiniz.
  2. Yumurtaya yakından baktığınızda kabukta oluşan baloncukları görebilirsiniz. Bu şekilde 1 gün yumurtayı sirkenin içinde bekletiniz.
  3. İkinci gün ilk koyduğumuz sirkeyi değiştiriniz. Sirkeyi boşaltırken dikkatli olunuz ve yeniden yumurtanın üzerine taze sirke ekleyiniz. Sirkemizi değiştirdikten sonra 1 hafta boyunca yumurtaya zarar vermeden yumurtayı bekletiniz.
  4. 1 hafta sonra sirkeyi dökünüz ve dikkatli bir şekilde yumurtayı su ile durulayınız. Yumurtanın Kabuğu gittiğinden yumurta yarı saydam görünür, kalan tek şey yumurtanın narin zarıdır. Yumurtayı kabuğundan ayırmayı başardınız.
Sirke ve Yumurta Kabuğu Deneyi

Sirke ile Yumurta Deneyinin Amacı Nedir ?

Yumurtanın üzerine sirke döküldüğünde Yumurtadan çıkan baloncuklar karbondioksit gazıdır. Sirkenin halk arasındaki adı asetik asittir. Yumurtanın kabuğunun içeriği kalsiyum karbonattır. Sirke, kalsiyum karbonata kimyasal etki gösterir ve kalsiyum karbonatı zayıflatır. Kalsiyum karbonat ayrılırken gördüğünüz baloncuklar kimyasal tepkimenin oluştuğunun kanıtıdır. Kabuğundan kurtulan yumurta da yarısaydam bir hal alır. Eğer daha fazla beklenirse yumurta daha da ilginç bir hal alacaktır.

Sirke ve Yumurta Kabuğu Deneyleri ile ilgili en çok aratılan terimler


Sirkeli yumurta deneyi, sirke yumurtanın kabuğuna zarar verir mi ? , Sirke ile yumurta kabuğunun etkileşimi kimyasal tepkime midir ? , Okul öncesi öğrenci için basit fen deneyleri, evdeki malzemeler ile yapılacak yumurta deneyi, yumurtanın kabuğunu soyma deneyi. Sirke yumurta kabuğu, Sirkeli yumurta deneyi ilkokul, Yumurta kabuğuna sirke damlatılırsa ne olur ? . Sirkeli suda yumurta deneyi, Yumurtayı sirkeli suda bekletmek.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle