Etkileyici Fen Bilimleri Sabun Köpüklerini Yüzdürme Deneyi

 Etkileyici Fen Bilimleri Sabun Köpüklerini Yüzdürme Deneyi
Okunuyor Etkileyici Fen Bilimleri Sabun Köpüklerini Yüzdürme Deneyi

Evde Yapılabilecek Sabun Köpüklerini Karbondioksit Gazında Yüzdürme Deneyi

Etkileyici Okul Öncesi , İlk ve Ortaokul Fen Bilimleri Deneylerinden bir tanesi de öğrencilere birden fazla kazanımı kazandıracak olan deneyimizde. Öğrencilerin şaşkınlıkla izleyeceği ve çok şey öğreneceği deneyimizin nasıl yapılacağını anlatmaya geçebiliriz.

Sabun Köpüklerini Yüzdürme Deneyi Gerekli Malzemeler

1- Evde su ile yapmış olduğunuz sabun köpüğü
2- Sabun kabarcıklarını üflemek için gerekli bir boru
3- Geniş bir kap
4- Geniş kap içerisine koyulacak cam tabak ( küçük borcam tavsiye edilir )
5- 1 Su bardağı Sirke ( Elma , üzüm veya beyaz sirke olabilir.)
6- Yarım çay bardağı Karbonat

Sabun Kabarcıklarını Yüzdürme Deneyi Aşamaları

  1. Büyük şeffaf cam kabı kenarları rahatça görülebilecek şekilde zemin üzerine koyunuz
  2. Cam tabağı ( Bor cam olabilir ) bu şeffaf kabın dibine yerleştirip içine ilk önce yarım çay bardağı karbonatıı daha sonra da bir su bardağı sirke koyunuz. Tabakta fışırdama meydana gelecek, bu sizi ürkütmesin. Karbonat ve sirkenin birleşimi ile birlikte kimyasal tepkime sonucunda gaz çıkışı gözlenecek.
  3. Tabaktaki fışırdama bitince (yaklaşık bir dakika sonra sabun köpükleri nazikçe şeffaf büyük kaba doğru uçurun (direk kaba doğru yapmayın çünkü oluşacak tabaktaki madde havayla karışmamalı böyle olursa sabun köpükleri yüzmeyip dibe batacaktır.) Burada amacımız tepkime sonucu oluşmuş olan karbondioksit gazının sabun köpüklerini taşıması.
  4. Sabun kabarcıklarını karbondioksitte yüzerken balonlarda farklı renkler görebilirsiniz. Bunun sebebini araştırabilirsiniz.
Sabun Kabarcığı Yüzdürme Deneyleri

Sabun Kabarcıklarını Karbondioksit Gazının Üzerinde Yüzdürme Deneyinin Amacı

Karbonatın üzerine sirke döküldüğünde kimyasal tepkime olur ve karbondioksit gazı açığa çıkar.
Bir sabun kabarcığının renkleri balona düşen beyaz ışığın yansımalarından gelir. Cisimler ışığı yansıttığı renkte görünürler. Beyaz ışık gerçekten beyaz mıdır ? Tabiki de değildir. Beyaz ışığın içerisinde Kırımızı, Turuncu , Sarı, Yeşil, Mavi ve Mor renkler vardır. Işığın dalgaları vardır ve dalganın uzunluğu ışığın rengini belirler. Işık bir balondan yansıdığında her dalganın bir kısmı dışarıya yansır. Bir kısmı da içe doğru gider ve iç yüzeyinden yansır. Bu durumda sabun kabarcıklarından farklı renkte ışık yayılabileceğini ve dışarıdan farklı renklerde baloncuklar görebileceğimizi ispatlamaktadır.
Eğer sabun kabarcıkları bir dakikadan fazla karbondioksitte yüzdürülürse balonlar yavaşça batmaya başlar. Karbondioksit kabarcıkların içine girerek onları ağırlaştıracaktır. Kap içerisinde bulunan karbondioksitin yer çekimine karşı sabun kabarcıklarını kaldırması zorlaşacaktır.

Etkileyici İlkokul, Ortaokul ve Okul Öncesi Fen Bilimleri Deneyleri En Çok Aranan Kelimeler

Sabun Köpüğü Nasıl Hazırlanır, Karbonat ve Sirke Birleşirse Ne olur, Karbondioksit gazı üzerinde sabun baloncukları nasıl yüzdürülür. Etkileyici basit malzemeler ile fen bilimleri deneyleri nasıl yapılır. Fen Bilimleri Deney Örnekleri, Ortaokul Fen Bilimleri Deney Örnekleri, İlkokul basit fen deney örnekleri, Okul Öncesi Fen Bilimleri Deneyleri , Basit ekipmanlar gerektiren fen deneyleri.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle