Güncel

Jinekomasti Nedir? Hangi Yaşlarda Görülür?

 Jinekomasti Nedir? Hangi Yaşlarda Görülür?
Okunuyor Jinekomasti Nedir? Hangi Yaşlarda Görülür?

Jinekomasti erkekler de görülen bir göğüs hastalığıdır. Tek meme de veya ikisinde de görülebilir. Bu durum oldukça erkeklerin çok canını sıkan bir durumdur. Genellikle şişkin bir yapıya sahiptir, elleyince memenin içinde yumru şeklinde bir doku olabilir. Rüzgarlı havalar da rüzgar karşınızdan esiyorsa oldukça sıkıntılı bir durum teşkil eder. Ergenlik çağlarında görülmeye başlar, ama her meme şişmesi Jinekomasti olarak nitelendirilmemelidir. Çünkü bu yaşlarda meme ucunda yağlanma gibi olaylar görülebilir. Bunun sebebi de yediğimiz yağlı yiyecekler gazlı içecekler bunlara etken olur. İsterseniz Jinekomasti neden olur kısaca bahsedelim.

Jinekomasti erkekler de görüldüğü için, testosteron seviyesi düşük olmasından ve kadınlar da bulunan östrojen hormonundan fazla bulunmasıyla oluşan bir hastalıktır. Çünkü östrojen hormonu kadınlar da meme büyümesini sağlar. Testosteron hormonu ise erkekler de kıllı vücut kas yapısı ve kütlesi oluşumunu sağlar. Testosteron hormonu çok az olsa da kadınlar da görülür, aynı şekilde östrojen hormonu da erkekler de görülür ama hormonlar arası dengesizlik olunca bu olayın adına Jinekomasti diyoruz.

Jinekomasti hangi yaşlar da görülür?

Ergenlik dönemin de olanlarda.

Orta yaş ve sonrası

Doğum sonrası olan süreç

Jinekomasti herkes de aynı tip görülmez bu hastalığın aşama aşama halleri vardır. Biraz da bunlardan bahsedelim.

Bu olayın 3 tipi vardır, ilk olan yani birinci tip Jinekomasti hafif meme yağlanmasıdır. İkinci tip süt bezinin şişmesi sonucu oluşur. Üçüncü ve son aşama ise hem yağlanma hem de süt bezlerinde aşırı derecede büyüme oluşur.

Birinci ve ikinci dereceden olan meme büyümelerin de ameliyat edilmeden liposuction yapılarak tedavi edilebilir. Yine de siz bu işlemi yaptırmaya karar verdiyseniz bu iş için uzman kişilerin görüşlerini almanızda yarar var. Üçüncü derecede olanlar ise tek yol ameliyattır.

Jinekomasti ciddi anlam da erkeklerin özgüvenlerini kıran onları rencide eden bir durum olabilir. Kimde olursa olsun bu durum insanın psikolojisini ciddi anlamda etkiliyor ve özgüven eksikliğine yol açabiliyor. Bu hastalık insanların giyinme şeklini bile değiştirebiliyor. Dar kıyafetler giymek baya sıkıntılı bir durum yaratabiliyor. Bunun yanı sıra rüzgarlı havalar da olsun. Çoğu kişi de meme ucuna dokununca o şişik olan meme ucu inebiliyor ama bu olay çok uzun sürmüyor genelde 1 dakika falan kışın soğuk havalar da ise pek rahatsız edici bir durum olmuyor. Unutmayın böyle bir hastalığınız var ise mutlaka bir doktora gidin ve kendinizi yıpratmayın.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle