İnsan Vücudu Hakkında 5 İlginç Bilgi

 İnsan Vücudu Hakkında 5 İlginç Bilgi
Okunuyor İnsan Vücudu Hakkında 5 İlginç Bilgi

İnsan vücudu hakkında 5 ilginç bilgi. Bazen oturup düşündüğümüzde, vücudumuzun ne kadar ilginç olduğunu fark ederiz. Ellerimiz, ayaklarımız, aslında ne kadar gariptirler. Bazen bir şeyler yaparken farkına bile varmayız, mesela göz kırparken ya da nefes alırken, bunu istemsiz bir şekilde yaparız. Ama yapmayı istemesek, buna da karşı koyamayız, çünkü insan vücudu istemsiz yaptığı şeylere sonsuza kadar engel olabilecek yapıda değildir.

Engel oluşunun da bir sınırı vardır, mesela sonsuza kadar nefesimizi tutamayız, aynı şekilde sonsuza kadar gözlerimizi kırpmadan duramayız. Vücudumuzun dışı kadar içi de çok ilginçtir. Mesela hepimizin kafasının içinde olan beynimizin %100 kullanamıyoruz ya da hepimizde var olan sol elimizle çoğunluk olarak yazı yazamıyoruz.

Kalbimiz biz uyurken bile durmadan çalışıyor ve biz buna da engel olamıyoruz. Aslında durup biraz düşününce vücudumuz yaşamsal fonksiyonları söz konusu olunca, galiba bize söz hakkı tanımıyor. Kendi kendini yönetip bizden de o düzene uymamızı istiyor. Zaten bizim yönetmemiz gerekseydi çok zor olurdu. Her gün, her saniye kalbimizin atmasıyla bizzat ilgilensek asla uyuyamazdık.

Neden Vücudumuzu Kontrol Edemeyiz?

Aslında bunun birçok nedeni vardır. Genellikle yaşamsal fonksiyonlarımızı devam ettirebilmek açısından, vücudumuzu kontrol edemeyiz. Ama bazı durumlarda içgüdülerimiz ve korkularımız da buna engel olurlar. Örneğin bazen bir şeyi yapmamanız gerekir ama siz yaparsınız bunun nedeni içgüdüdür.

Çünkü içinizde size yön veren duygularınız bunu yaparsanız, o şeyin daha iyi olacağına inanmaktadır ve sizi o yönde ilerletir. Bu nedenle içgüdüler doğru kullanıldığı sürece çok önemlidir. Korkularımız da bu duruma yakındır. Bir şeyden çok korkarsak vücudumuz bunu engellemek açısından kendini kilitleyebilir ya da sizi etkileyecek duygular gönderebilir.

Örneğin bazı insanlar çok korktuklarında vücutları kitlenir, oldukları yerde takılıp kalırlar, hiçbir yere gidemez, hiçbir şey söyleyemezler, bazı insanlar da kafasından aşağı kaynar su dökülmüş gibi hissedebilir. Bu vücudumuzun bize gönderdiği bir uyarıdır. Sağlık sorunları yüzünden de böyle şeyler yaşayabiliriz ama onların çoğunlukla bir çözümü vardır.

İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler

İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler
İnsan Vücudu Hakkında İlginç Bilgiler

– Vücudumuzda akan kanımız, vücut ağırlığımızın %8’ini oluşturmaktadır. Yani tartıda çıkan rakamların %8’i kana aittir.

– En uzun organımız, ortalama 7 metre uzunluğunda olan ince bağırsağımızdır. Besinlerin yararlı kısımlarını kana karıştırma görevini yapan bu organımız karın boşluğunda bulunduğu için vücudumuzda rahat taşınmaktadır.

– Midemiz 2 haftada bir iç zarını yenilemektedir. Eğer bu işlem gerçekleşmezse mide kendini sindirmeye başlar.

– Vücudumuzda bulunan karbon birleştirilebilseydi, 9000 adet kurşun kaleme eş değer olurdu.

– Vücudumuzda kilometreye çevrildiği zaman, 96.000 kilometrelik damar bulunmaktadır. Bu sayıya vücudumuzdaki bütün damarlar dahildir.

Bonus Bilgiler

– Parmak izlerimize benzer olarak, dilimizin izi de kendine özeldir. Başka kimsede bulunmaz.

– Hayatımız boyunca ürettiğimiz tükürük, ortalama iki havuzu dolduracak kadar çok fazladır.

– Kalbimiz kendi elektrik sistemi sayesinde, vücuttan çıkartıldıktan bir süre sonraya kadar atmaya ve oksijen almaya devam eder.

– Bazı fobiler kalıtsal olabilir. Kaç kuşak önce olduğu fark etmeksizin, ailenizden birinin fobileri sizde de tekrar canlanabilir.

– Beynimiz bazı zamanlarda duygusal çöküntü ve depresyona engel olmak için bazı şeyleri unutur. Bu sayede yeni şeyleri öğrenmemiz kolaylaşır ve motivasyonumuz bozulmaz.

– Burnumuz 50 bin çeşit kokuyu kaydedebilir.

– Kalbimiz yılda 35 milyon sefer atar.

– Gülümsediğimizde yüz kaslarımızın sadece %43 hareket ederken, ağlamak %17’sini harekete geçirir.

– İnsanlar horlarken rüya göremezler.

– Sabah saatlerinde yeni uyandığımız için kemiklerimizin arasındaki boşluk daha uzun olur, bu sebeple sabahları akşama göre daha uzun oluruz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle