Trochanteric Bursitis Belirtisi ve Tedavisi

 Trochanteric Bursitis Belirtisi ve Tedavisi
Okunuyor Trochanteric Bursitis Belirtisi ve Tedavisi

Trochanteric Bursitis yani kalça bursiti kalçanın büyük trokanter isimli kısmında bursanın iltihaplanması şeklinde ifade edilmektedir.

Trokanterik bursit durumunda sert yerin üzerine yatma, çarpma ve buna benzer travmatik durumlarda ya da aşırı sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkan şişlik durumudur. Bu durumda olan kişilerde ciddi seviyelerde kalça ağrısı meydana gelmektedir.

Trochanteric Bursitis Belirtisi

Trochanteric Bursitis belirtileri içerisinde ilk aşamada kalçada trokanterik kemik bölgesinde ağrı ve yürümede aksaklık gibi durumlar ortaya çıkmaktadır. Durum ilerledikçe ağrı bütün uyluğun dış kısmına doğru yayılmaktadır. Daha ciddi durumlarda ise dinlenme esnasında bile ağrı görülmektedir.

Eğer şu belirtiler görülüyorsa bu durum Trochanteric Bursitis rahatsızlığının işaretçisi olmaktadır:

  • Etkilenen tarafa yatarken ağrı
  • Merdiven çıkma esnasında ağrı
  • Koltuktan kalkarken ya da arabadan inerken görülen şiddetli ağrı
  • Dıştan kalçaya baskı uygulandığında ağrı
  • Kalça içinde ya da kalça ve uyluğun dış kısmında ağrı

Trochanteric Bursitis Neden Olur?

Trochanteric Bursitis nedenleri arasında ilk sırada kalçanın aşırı kullanılması ya da darbe alması yer almaktadır. Bunun yanı sıra yanlış duruş, kalça çevresinde önceden geçirilmiş bir ameliyat ya da kalça protez implantları, uyluk kemiği bağlanan tendonlarda kalça kemik çıkıntısı görülmesi, aynı bölgede kalsiyum birikintileri, eklem bölgelerinin aşırı hasarlanmasına sebep olan faaliyetlerde bulunmak, kötü konumlandırılmış ya da anormal eklem veya kemik sonucunda yumuşak doku üzerinde baskı oluşması gibi nedenler de sayılmaktadır.

Trochanteric Bursitis Teşhisi

Trochanteric Bursitis belirtisi teşhis edilirken hastaların şikâyetleri göz önünde bulundurulur ve yapılan detaylı muayene sonrasında tanı koyulmaktadır. Bazı durumlarda ortopedi uzmanı hastalardan MR ya da ultrasonografi çektirmesini istemektedir. Böylelikle tanı daha kesin şekilde koyulmaktadır.

Kalça bursiti röntgen ışınlarından görünmediği için röntgen diğer konuları elimine etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bazı hastalarda ise ilgili bölgeye anestetik enjeksiyon iğnesi yapıldıktan sonra ağrı birden kayboluyorsa bu durum Trochanteric Bursitis olasılığını artırmaktadır.

Trochanteric Bursitis Tedavisi

Trochanteric Bursitis tedavisi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bunlar içerisinde evde uygulanabilen yöntemler bulunmaktadır. Bunlar buz uygulaması, anti inflamatuar ilaçlar, dinlenme ve fizik tedavi olarak geçmektedir. Buz uygulaması her dört saatte bir kere yaklaşık yirmi ile otuz dakika arasında koyulmaktadır. Fizik tedavi uygulaması ise uzman bir fizyoterapist tarafından yapılmalıdır. Uzman doktor tarafından uygulanan tedavide ise kortizon iğnesi, düşük enerjili şok dalgası tedavisi ve ameliyat yer almaktadır. Genellikle ameliyat nadiren yapılan bir tedavi şeklidir.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle