Güncel

İshal Nedir? Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

 İshal Nedir? Neden Olur? Ne Kadar Sürer?
Okunuyor İshal Nedir? Neden Olur? Ne Kadar Sürer?

İshal nedir? Neden olur? Özellikle kış aylarında insanların en çok şikayetçi olduğu sağlık sorunlarından bir tanesi ishaldir. Sulu veya daha ciddi durumlarda kanlı olarak dışkılama halinde, “İshal neden olur?” sorusu akla gelebilir. Bu sağlık sorunu genel olarak, vücuda girmiş olan bazı mikroorganizmaların bağırsakları olumsuz etkilemesi ile meydana gelir. Ayrıca bebeklerin diş çıkarma dönemlerinde ya da yeteri kadar anne sütü ile beslenmemiş olmaları durumunda görülebilmektedir.

Bu sağlık sorununun ortaya çıkması, bilinçsiz olarak antibiyotik kullanmanın zararlarından dolayı bağırsak florasının bozulmasından dolayı görülebilir. Ayrıca, bağırsak kurtları, temiz olmayan yiyecek ve içecekler tüketme, gıda alerjileri, gıda zehirlenmeleri ve üst solunum yolu enfeksiyonları da en önemli etkenler arasında bulunur.

Bunlar ile beraber, az pişirilmiş ya da temiz olmayan yiyeceklerden, güvenilir markalara ait olmayan konserve ürünlerinden ve son kullanma tarihi yaklaşmakta olan tüm besinlerden mutlaka uzak durulması tavsiye edilir. Çünkü ishalin meydana gelmesine sebep olan mikroorganizmalar en çok ağız yolu ile bulaşmaktadır.

İshal Ne Kadar Sürer?

İshal ne kadar sürer?” sorusunun kesin bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü bu durum sadece birkaç saat sürebileceği gibi, günlerce de sürebilmektedir.

İshal Belirtileri Nelerdir?

İshal belirtilerinin en başında dışkı kıvamının sulanması, dışkılama sıklığının ve dışkı miktarının artması gibi bazı belirtiler vardır. Bunların dışında olarak uzun süren baş ağrıları, halsizlik, yüksek ateş, kusma ve karın ağrıları da görülebilmektedir. Ayrıca ishal belirtileri arasında kanlı dışkının görülmesi halinde mutlaka bir doktora başvurulması çok önemlidir.

İshal Tedavisi Nasıldır? İshale Ne İyi Gelir?

Özellikle bebekler ve küçük çocuklar, ishal tedavisinin gecikmesi halinde ölüm riski ile karşılaşabilirler. Bu durum ise sulu dışkılamanın vücuttaki su oranını önemli miktarda azaltmasına bağlı olarak görülür. Dolayısıyla “İshale ne iyi gelir?” sorusundan önce vücuda yeteri kadar sıvı alınmasına dikkat edilmelidir.

Bebekler ve küçük çocukların sulu dışkılaması konusunda özellikle dikkatli olmak gerekir. Henüz 24 aylık olmayan bir çocuğun sulu dışkılaması ile beraber, çocuğa her defasında en az 2 çay bardağı su içirilmelidir. Yaşı 2 ve 6 arasında değişen çocuklar için ise bu miktar 2 su bardağına kadar çıkarılmalıdır. Bu yaş aralığında olmayan, daha büyük yaşlardaki çocukların ve yetişkinlerin ise her bir ishalli dışkılamadan sonra içebilecekleri kadar su içmeleri gerekir.

Emzirilen bebeklerin sulu dışkılaması durumunda, emzirme sıklığı artırılmalıdır. Bu sorunu yaşayan diğer çocukların ya da yetişkinlerin de sık beslenerek dinlenmeleri gerekir. İshal tedavisi için en etkili yöntemler arasında bol bol yoğurt ve meyve suyu tüketmek bulunur.

Vücuda enerji verebilecek olan pirinç lapası gibi yemekler de tercih edilebilir. İshal sorunu bittikten sonra da en az 2 ya da 3 hafta boyunca bol sıvı tüketmeye özen gösterilmesi ve mümkünse öğün sayılarının artırılması gerekmektedir. Ayrıca doktorun tavsiye edeceği bazı ilaçlar da ishal tedavisi boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle