Baş Dönmesine Bağlı Denge Kaybına Ne İyi Gelir?

 Baş Dönmesine Bağlı Denge Kaybına Ne İyi Gelir?
Okunuyor Baş Dönmesine Bağlı Denge Kaybına Ne İyi Gelir?

Baş dönmesine bağlı denge kaybına ne iyi gelir? Özellikle ani hareketlerle ortaya çıkan denge kaybı baş dönmelerinin nedeni olarak ortaya çıkabilir. Denge kaybı nasıl geçer, denge kaybına ne iyi gelir bu makalede açıklayacağız.

Denge kayıbı yaşayan kişilerin birkaç saniyelik baş dönmesi nedeniyle yaşam kalitelerinin oldukça etkilendiği görülüyor. Denge kaybı yaşayan kişiler yalnız başına dışarı çıkmaktan korkuyor, en dişeye kapılıyor ve monoton hayat yaşıyor. Bilakis dışarı çıkarak kendilerine güvenlerini yenilemeliler.

Denge Kaybı Neden Olur?

Denge kaybına neden olan etmenlerden biri kulak kaynaklı denge kaybı olurken diğeri santrale bağlı denge kaybıdır.

Beyin dışı sebeplerin en önemlisi Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo olup aniden başlayan baş dönmesi şeklinde özetlenebilir. Bu halk arasında kulak kristallerinin yerinden oynaması olarak da bilinmektedir. Kulak kristalleri gözle görülmeyecek kadar küçük bir yapı olup, darbe veya üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak ortaya çıkabilir. BPPV uygun baş çevirme hareketleriyle test edilebilir. Kişinin en ufak bir şüphesinde Kulak Burun Boğaz doktoruna görünmesi gerekmektedir. Denge kaybı hastalığı yaşayan kişiler ‘’ Evde yatmalıyım ‘’ veya ‘’ Işığı kapatmalıyım ‘’ düşüncesinden bir an önce sıyrılıp kendinizi dışarı atmalısınız ve günde bir iki saat temiz havada yürümelisiniz. Temiz hava bu hastalık için oldukça faydalıdır.

Vertigo’ya Denge Kaybına İyi Gelen Bitkisel Çözüm

  • Papatya

İçeriğinde barındırdığı bileşenler nedeniyle yatıştırıcı özelliği olan bu bitkinin baş dönmesine olumlu etkisi vardır.

Bir taylı kaçığı kurutulmuş papatyayı bir bardak suyun içinde kaynatın. Kaynadıktan sonra süzün ve günde bir bardak tüketin.

  • Zencefil

Baş dönmesi tedavisine iyi gelen bitkisel yöntemlerden biri de taze zencefildir. Bir su bardağı suyun içine bir miktar taze zencefil atıp kaynatın ve süzerek için. Günde üç bardak içmeye devam edin.

  • Alman Papatyası

İçeriğinde barındırdığı partenolit bileşeni sayesinde baş dönmesine iyi gelen alman papatyasının tabeletini de kullanabilirsiniz veya çay şeklinde de tüketebilirsiniz. Bir bardak suya alman papatyasını atın ve kaynadıktan sonra süzerek günde bir bardak için. Bir süre devam ettiğinizde baş dönmenizin azaldığını göreceksiniz.

Baş dönmesine bağlı denge kaybına ne iyi gelir? Soruna yanıt verdik. Soru ve yorumlarınızı iletebilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle