Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki tuvalet nasıl çalışır?

 Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki tuvalet nasıl çalışır?
Okunuyor Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki tuvalet nasıl çalışır?

Dünyada, NASA astronotlarının eğitimi amaçlı kullanılan tuvaletlerden birinin resmi bulunmaktadır. ISS’teki tuvaletin aynısı.

Bir astronotun yapması gereken ilk şey, düzgün oturduğundan emin olmaktır. Oturamazlar çünkü yeryüzündeki gibi yerçekimi yoktur. Böylece ayaklarınızı tutacak kayışlar olduğunu fark edeceksiniz. Kullanırken yüzmemeleri için giymeleri gerekiyor.

Astronotun yapması gereken bir sonraki şey, doğru hizada oturduğundan emin olmaktır. Bu eğitim sürecinde, sizi doğru yönde yönlendirmek için içeriye bir kamera koyarlar.

Bu işi yapmak dünyadakinden çok da farklı değil. Vücuttan çıkan sıvıların ve katıların hareketinin çoğu vücuttaki kaslar tarafından başlatılır ve yer çekimi sadece onu aşağı çekmeye yardımcı olur.

Şimdi burada farklı olan durum; atıkların tuvalete inmesini sağlamak için atıkları emen bir vakum hortumu vardır.

İdrar toplanır ve daha sonra idrarı arındıran ve tekrar içme suyuna dönüştüren bir cihaz aracılığıyla işlenir.

Tuvalet çalışmıyorsa, gaz ve bakteri üremesini önlemek için atıkla kimyasal olarak reaksiyona girecek şekilde ezilebilen ampulleri olan bir torbaya girilmelidir. İyi haber, astronotların yediği yiyeceklerin genellikle sindirimi kolay olmasıdır. Bu nedenle tuvaleti çok sık kullanmak zorunda kalmazlar.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle