Okul Öncesi Fen Bilimleri Deneyleri ve Etkinlikleri

Fenbilimleri.org web sitesi olarak öğrencilerimize en doğru bilgiyi ulaştırmak için çalışmalar yapan bir platformuz. Yazımızın sonunda yer alan linkten. Okul öncesi öğrencilerin seviyelerine uygun Fen Bilimleri deneylerine ulaşabilirsiniz. Deney kategorisine ulaşmadan önce yazımızın da içeriği olan deney yapmanın erken yaşta çocukların kişisel gelişimlerinden bahsettik. Okumanızı tavsiye eder, iyi çalışmalar dileriz.
 Okul Öncesi Fen Bilimleri Deneyleri ve Etkinlikleri
Okunuyor Okul Öncesi Fen Bilimleri Deneyleri ve Etkinlikleri

Okul Öncesi Öğrencilerinin İlgisini Neler Çeker?

Okul öncesi dönemde öğrencilerde geliştirilmesi hedeflenen davranışlar vardır. Bunlardan en önemlisi öğrencilerin, sorgulama, merak etme, keşfetme, araştırma yapma gibi becerilerinin gelişiminde oldukça önemlidir. Okul öncesi dönemde öğrencileri fen bilimleri ile ilgili deneyler yapması yukarıda saymış olduğumuz davranışları kazandıran bir eylemdir. Çocuklar araştırma ve keşifler yapmalarına izin verir. Deneyler öğrenciler tarafından somut nesneler ile yapıldığından çocuğu deney süresinde aktif rol almasına sebep olur.

Çocukların aktif rol olması, deneyleri gözlemleyerek çıkardıkları sonuçlar neticesinde araştırmalar yapması bunları yakın çevresi ile konuşması son derece önemlidir. Okul öncesi dönemde yapılan bir deneyin aşamalarını sebepleriyle anlatan bir öğrenci farklı durumlarda da neler olabileceği yönünde çıkarımlar bulunabilir. Aynı zamanda okul öncesi dönemde fen etkinlikleri çocuklarda şu değişikliklere sebep olabilir.

Okul Öncesi Dönemde Fen Bilimleri Etkinlik ve Deneylerin Faydaları Nelerdir ?

Fen Bilimleri etkinlik ve deneylerin öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve akademik açıdan gelişimine olumlu katkı sunar. Erken yaştan itibaren deney yapan çocuklarda şu değişiklikler gözlemlenir.
1- Fen Bilimleri Dersine karşı olumlu tutum geliştirir.
2- Öğrenci daha çok soru sormak ister.
3- Farklı durumlarda neler yapabileceğini bilir.
4- Yaptığı etkinliği ailesine ve arkadaşlarına anlatarak sosyal açıdan olumlu destekler.
5- Öğrenciye Özgüven kazandırır.
6-Dikkatli gözlem yapma yeteneği kazandırır.
7-Basit araştırmalar yapabilir.
8-Gözlemlerini resimlere ve grafiklere aktarabilir
9-Arkadaşlarıyla iş birliği yapar.
10- Örüntüleri fark eder. Olabilecek durumları tartışır.

Yukarıda saymış olduğumuz davranışlar, Okul Öncesi dönemde fen etkinlikleri ile harmanlanan çocuklarda meydana gelmesi beklenen değişikleri sıraladık. Bu durumların öğrenciler tarafından erken yaşta kazanılması ileri eğitim seviyelerine adaptasyonu kolaylaştırır. Mutlu öğrenci, öğrenmekten korkmayan ve öğrenmek istemesi ile başarılır.

Nesnelere temas ince motor becerilerin gelişmesini sağlar.

Okul Öncesi Öğrencilerin Seviyelerine Uygun Deneyleri Nereden Bulabilirim ?

Okul Öğrencisin seviyesine uygun fen bilimleri etkinlikleri ve deneyleri için doğru adrestesiniz. Sitemizde yer alan deneyler kategorisi içerisinde yer alan deneyler için gerekli malzemeler, yapım aşamaları ve deney sonucunda elde edilen sonuçların açıklandığı bir çok yazıya ulaşabilirsiniz.

Kategorimize ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle