Uzayda Nasıl Yaşanır?

 Uzayda Nasıl Yaşanır?
Okunuyor Uzayda Nasıl Yaşanır?

Uzayda nasıl yaşanır? Uzay olarak adlandırdığımız dünya dışı ortam, asırlar boyunca insanlar tarafından merak edilmiş, hayal gücü yardımıyla çeşitli uzayda hayat senaryoları oluşturulmuştur. Dünyadan çıplak gözle görülebilen; güneş, yıldızlar ve bazı gezegenler büyülü canlıların yaşadığı, sonsuz güzellikte yaşam alanları barındıran yerler olarak anlatılmıştır. Efsanelerle dolu bu anlatım dinleyenleri öylesine etkilemiş ki uzay çalışmalarını bu masalsı anlatımlar tetiklemiştir demek yanlış olamayacaktır.

Uzayda Nasıl Yaşanır? Uzayda Yaşam ve Atmosfer İlişkisi

Dünya atmosfer adını verdiğimiz katmanlı bir gaz yapısıyla çevrelenmiştir. Atmosferin içinde yer alan gazlar, biz insanlar ve diğer organik canlıların nefes alıp vermesini sağlar. Atmosfer olmaksızın bir organik canlının yaşaması mümkün değildir. Dünya dışında şu ana kadar keşfedilen gezegenlerin ya atmosferi yok ya da insanların nefes alması için gerekli ölçekte oksijen ve azot gibi gazlara sahip değil. Bu demek oluyor ki uzayda yaşam için, özel uzay elbisesi kullanmamız gerekir.

Uzayda Geçirebileceğiniz Bir Gününüz

Uzayda herhangi bir yerde olduğunuzu varsayalım. Bulunduğunuz gezegenin atmosfer şartlarına uygun bir uzay kıyafeti içindesiniz. Hareketlerinizi kısıtlayan bu özel kıyafet içinde plastik kokuları ile etrafı dolaşmak zorundasınız. Uluslararası uzay istasyonu gibi bir uzay yaşam kapsülü içinde ise kıyafet kullanmaya gerek duyulmaz. Çünkü kapsül, dünya şartlarını simüle eden bir sistemle çalışır. Her hareketiniz bilinçli ve dikkatli olmalıdır.

Örneğin yaşam kapsülüne çat kapı girip çıkamazsınız. Çünkü koruyucu özel kıyafetleriniz, dışarı çıkmak istediğinizde üzerinizde olmalıdır. Dışarısı karanlık, sessiz ve tekinsiz bir yer olduğundan muhtemelen dışarı çıkmak istemezsiniz. Gününüzü dışarıdan gelen fırtına ve rüzgar seslerini bastırmak için müzik dinleyerek geçirebilir, astronomi kitapları okuyabilirsiniz. Uzayda yaşam asla basit bir şey değildir. Bunun için aylarca eğitim görmeli ve dünyadaki yaşam alışkanlıklarınızın pek çoğunu daha zahmetli alışkanlıklarla değiştirmek zorunda kalırsınız. Boyunuz dünyada olduğunuzdan birkaç cm daha uzun görünür.

Uzayda Spor Yapmak

Vücut sağlığınızı korumak için her gün düzenli spor yapmalısınız. Çünkü yerçekimsiz bir ortamda kalp başta olmak üzere iç organlar tembelleşir. Hayatınız düzenli olmalı, gün içinde üzerinize düşen tüm sorumlulukları harfiyen yerine getirmelisiniz. Örneğin özel bir arıtma sistemi sayesinde idrarı içme suyuna dönüştürmek gibi. Uzayda yerçekimi olmadığı için bir yerden bir yere giderken havada süzülerek gidersiniz. Yürüyüş yapmayı sevenler için katlanılması zor bir durum olsa da uzayda yaşam konusunda en çok merak edilenlerden bir tanesi de budur.

Uzayda Yaşamanın Maliyeti

Uzayda yaşam bir yana, atmosfer dışına çıkmak bile oldukça pahalı bir iştir. Uzayda yaşam için gerekli olan tüm koşulların sağlanması çok çok daha maliyetli olacağından şimdilik böyle bir şey mümkün değil. Uzayda yaşam ile ilgili yapılan hesaplamalarda, en erken 100 – 150 yıl sonra bir ortalama maliyetin söz konusu olacağı konuşulmaktadır. Önümüzdeki on-yıllarda maliyet git gide düşecek bile olsa yine de böyle bir deneyim için bir kenarda küçük bir servetiniz olmalıdır.

Yorum Yap
Yapılan Yorumlar
2
 • Rafet
  Rafet
  ziyaretci
  11 ay önce

  Uzayda yaşamak da zormuş arkadaş. Biz de Dünya’yı kötülüyoruz. Şükredelim :))

  Cevapla
  9
 • Enes Cantürk
  Enes Cantürk
  ziyaretci
  11 ay önce

  Uzaya gittikten sonra gelmemek daha iyi 🙂 Hem stres yok hem de geldikten sonra zorluk yok

  Cevapla
  10
Giriş Yap
Yazı Ekle