Sürat Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

 Sürat Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?
Okunuyor Sürat Nedir ? Nasıl Hesaplanır ?

Günlük yaşantımızda şehirler arası veya şehir içi seyahat ederken yol kenarında tabelalarda bazı rakamlar görürüz. 50,70,90 gibi bu rakamlar bize ne ifade etmektedir. Sürat kavramı günlük hayatımızda nerelerde karşımıza çıkmaktadır.

Sürat gösterim tabelası
Hız Limitleri Tabelası

Sürat birim zaman da alınan yolu ifade etmektedir. Yani bir yolu ne kadar sürede alıyorsak onu birim zamana çevrilmiş haline sürat denilmektedir. Süratin birimi m/s veya km/h olarak ifade edilmektedir. Hız ile sürat aynı kavramlar gibi görünse de aynı kavramlar değillerdir. Çünkü hız, vektörel bir büyüklüktür. Alınan yola değil de yer değiştirme miktarına bakılır. Daha basit özetleyecek olursam A noktası ile B noktası arası 40 m olduğunu varsayalım. X kişisi bu 40 m yi dolana dolana 100 metreye uzattı diyelim.  Süratini hesaplarken alınan yolu yani 100 metreyi hesaba katarken hızını hesaplarken ise yer değiştirmesini yani 40 metreyi hesaplayacağız.

Süratı hızlı olan araba geriden gelsede öndekileri geçer

Örneğin 50 m/s ifadesi aslında 1 saniyede 50 m yol alıyor demektir.

50 km/h ifadesi ise 1 saatte 50 kilometre yol aldığını ifade etmektedir.

Sürat biriminden yola çıkarak belirli bir mesafenin ne kadarlık bir zaman içerisinde alınabileceğinin  hesaplamasını sağlamaktadır.

Otobondaki hız tabelaların gösterimi ne işe yarar
Şehir içi araçların hız limitleri

Şimdi de  bir  hareketlinin süratini hesaplayalım.

Sürat nasıl hesaplanır derseniz bir hareketlinin biri zaman da aldığı yola sürat denir. Alınan yolu geçen zamana bölersek sürati hesaplarız. Bir hareketli ne kadar süratliyse alacağı yolu o kadar kısa sürede tamamlar.

500 m lik yolu 50 sn de alan bir aracın süratini bulunuz?

Alınan yol : 500 m

Geçen zaman: 50s

Sürat:               ?

Sürat =Alınan yol / Geçen zaman
Sürat  = 500m/50s = 10m/s kısacası bu araç 1 saniye de 10 metre yol almaktadır.

Sürat hesaplama üçgeni
Sürat,Alınan yol ve zaman hesaplama üçgeni

Sabit süratli hareket nedir ?

Sabit süratli hareket ise bir hareketli eşit zaman aralığında eşit yollar alıyorsa bu hareketli sabit süratli hareket yapıyordur. Örneğin bir hareketlinin sürati 100km/h ise bu hareketli 5.saatin sonunda 500 km yol almış ise sabit süratli hareket etmiştir diyebiliriz.

Sabit süratli hareket grafiği hareketli aynı zaman aralığında aynı süratle gittiğinden dolayı dümdüz bir çizgi olabileceğini söyleyebiliriz. Sürat -zaman grafiklerinde dikkat edilmesi gereken durum. Grafiğin yatay ve düşen eksenin sürat ve zaman yazmasıdır.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle