Rüzgar Nasıl Oluşur ?

 Rüzgar Nasıl Oluşur ?
Okunuyor Rüzgar Nasıl Oluşur ?
Rüzgar yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder
Rüzgarın oluşumu

Rüzgar dünyayı ısıtırken atmosferdeki soğuk hava kütlesinde yüksek basınç alanları, sıcak hava kütlesinde ise alçak basınç alanları oluşur. Burada atmosfer bir ısı motoru görevi görür. Kısacası yüksek basınçlı alanlar,soğuk yerler. Sıcak alanda ise alçak basınç alanı oluşur.

Rüzgar yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder.
Gece ve Gündüzde Basınç Alanları

  Hava kütleleri yüksek basınç alanından alçak basınç alanlarına doğru hareket eder. Hava kütleleri arasındaki ısı ve basınç farklılıklarından oluşan hava akışı rüzgar olarak adlandırılır. Rüzgar dünya üzerindeki birçok doğa olayını da doğrudan etkiler. Kasırgalar, hortumlar ve bunların yol açtığı tsunami gibi birçok doğa olayı da rüzgarın hareketi sonucu oluşur.

Rüzgar oluşurken hava yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder.
Rüzgar oluşurken hava yüksek basınç alanından alçak basınç alanına doğru hareket eder.

Deniz ve okyanus yüzeylerinde esen rüzgar da dalgaları oluşturur. Dalga hızı ve uzunluğu aynı zamanda rüzgar hızıyla da ilgilidir.

Örneğin sırtınızı dönüp bir yere doğru durdunuz. Rüzgar yüzünüze doğru esiyorsa yüzünüzün baktığı taraftan sırtınıza doğru hava akımı vardır. Bu hava akımına rüzgar diyoruz. Yüzünüzün olduğu taraf soğuk yani yüksek basınç alanı sırtınız tarafı ise sıcak yani alçak basınç alanı olacaktır.

Rüzgar Gülü

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle