LGS Nasıl Çalışılır?

 LGS Nasıl Çalışılır?
Okunuyor LGS Nasıl Çalışılır?

Liseye Geçiş Sınavı olarak adlandırılan LGS, binlerce öğrencinin her yıl girdiği ve hedeflerini gerçekleştirmek için bir yıl boyunca çalışmalarının sonucunu almaya çalıştığı bir sınavdır. Her sınan gibi LGS sınavında da başarılı olmak için öğrencilerin birçok metodu en iyi biçimde uygulaması ve kendilerini de sınava psikolojik olarak hazırlaması gerekmektedir. Buna göre LGS nasıl çalışılır gibi birçok araştırma da yine öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Özellikle de Matematik ve Türkçe gibi ana dersler başta olmak üzere Fen Bilgisi ve İngilizce derslerinde de fazlasıyla başarılı olmak isteyen öğrencilerin sistematik biçimde çalışmalar sürdürmesi gerekmektedir. Bu yazımızda sizlere LGS çalışırken nelere dikkat edilmesi gerektiğiyle alakalı olarak çeşitli başlıklara yer verdik. 

Sınav Konularına Çalışarak

LGS çalışmalarının ilk başlangıcı öğrencilerin sınav müfredatını iyi bilmeleridir. Buna göre sınavlarda hangi konuların ne derecede çıkacağına dair olarak öğrenciler bilgi sahibi olmalıdır. Bu bilgi sahibi ile birlikte öğrenciler sınav konularına en iyi şekilde çalışarak süreci en etkin biçimde yönlendirebilir. Buna göre Türkçe, Matematik, Fen Bilgisi ve İngilizce derslerinde hangi konudan kaç adet soru geleceğiyle alakalı olarak öğrencilerin araştırmalar yapması, konulara hakim olması ve konuları özümseyerek çalışması gerekmektedir. Sınav konularına çalışarak LGS hazırlığını devam ettiren öğrencilerin başarılı bir süreç götürmeleri de beklenmektedir.

Düzenli Soru Çözerek

Konulara çalışmak ve konulara hakim olmak bir müddet sonra yerini soru çözmeye bırakmalıdır. Buna göre düzenli soru çözerek öğrenciler kendilerini çok daha iyi biçimde sınava hazırlayabilir. Düzenli soru çözmenin en temel amacı soru kalıplarına aşina olmak, soru kalıpları üzerinden öğrencilerin farklı soru tiplerini görmesini sağlamak ve sınavda çıkabilecek soru kalıplarına göre öğrencilerin kendisini hazırlamasını sağlamaktır. Buna göre düzenli soru çözmenin bir diğer avantajı da öğrencilerin sorulara daha hızlı yanıt vermesi, süreyi etkin biçimde kullanabilmesi ve kendini bir sınavdaymış gibi görmesidir. 

Konu Tekrarı Yaparak

İlk etapta konu çalışmak, sonrasında sorular çözmek ve ardından çözülemeyen sorular için konu tekrarı yaparak çalışmalara devam etmek öğrenciler için en verimli bir sınav çalışma süreci olacaktır. Buna göre konu tekrarı yaparak çalışmalarını sürdürmekte olan öğrencilerin bu noktada yapamadığı ya da zorlandığı konular üzerinde odaklanması da yine en temel çalışma yöntemlerinden biridir.8. sınıf Matematik konuları çoğu öğrenciyi zorlayan, sınav sürecinde yoran konular olarak ön plana çıkabilir. Matematik konuları başta olmak üzere Türkçe konuları, İngilizce konuları, Fen Bilgisi konuları da yine öğrenciler tarafından fazlasıyla takip edilmesi gereken konulardır. Konu tekrarının sürekli olarak yapılması ve bu sürecin soru çözerek desteklenmesi de sınav sürecinin en etkin biçimde yürütülmesini sağlayacaktır.

Çalışma Programı Yaparak

Her öğrenci farklı çalışma metodu üzerinden çalışmalarını sürdürmektedir. Buna göre çoğu öğrencinin öğretmenler kontrolünde de sınavlarına en iyi şekilde çalışabilir. Çalışma programı yaparak yine öğrenciler sınava hazırlanma sürecini en etkin biçimde sürdürebilir. Çalışma programının yapılmasının amacı ise öğrencilerin zaman ve sınav periyodunu etkin biçimde yönetmesi, kendilerini sınava en iyi şekilde hazırlayabilmesi ve akabinde sınav disiplinini de kazanmasıdır. Bu döngü içerisinde çalışma programlarının gerçekleştirilmesi öğrencilere çeşitli kazançlar da sağlar. Öğrenciler çalışma programlarına en iyi biçimde uyum sağlayarak sınav sürecini en etkin biçimde sürdürebilir. Bununla birlikte yine öğrencilerin sınav periyodu boyunca gösterecekleri her çaba kendilerine avantaj olarak geri dönecektir.

Deneme Sınavları Çözerek

Deneme sınavları sınav çalışma süresince öğrencilerin referans alacağı en önemli adımlardan biridir. Buna göre deneme sınavları çözerek sınava hazırlanan öğrenciler gerçek sınavın ortamını da yakalar. Deneme sınavları ile öğrenciler tüm derslerdeki son durumunu ölçer ve kendilerini sınava hazırlık konusunda hangi noktada olduğunu da gözlemlerler. Bu noktada deneme sınavlarının çözülmesi öğrencilere birçok açıdan avantaj da sağlamaktadır.

Okuma Alıştırması Yaparak

Lise taban puanları öğrenciler tarafından fazlasıyla araştırılmaktadır. İstenen puanı alma başarısını göstermek isteyen öğrencilerin bu noktada okuma alıştırmasını da yapmaları gerekmektedir. Okuma alıştırması yaparak sınava hazırlanan öğrenciler bu sayede soruları daha iyi anlayacak, ne isteneni daha iyi çözecek ve neticesinde sınavlarda o derece daha başarılı olacaklardır. Öğrencilerin kendilerini sınava hazırlarken okuma alıştırmasını yapabileceği kendilerine uygun kitapları okumasında yarar vardır.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle