Güneş, Dünya ve Ay’ ın Birbirlerine Göre Hareketleri

 Güneş, Dünya ve Ay’ ın Birbirlerine Göre Hareketleri
Okunuyor Güneş, Dünya ve Ay’ ın Birbirlerine Göre Hareketleri

Güneş, Dünya ve Ay

Gökyüzünde bulunan gök cisimlerinin dönme hareketleri sonucunda çeşitli olaylar gözlemlenir. Örneğin Dünya’nın hareketi sonucunda Güneşin doğup batması ile gece ve gündüz oluşumu. Ay’ın hareketleri sonucunda ise ayın evreleri oluşur. Peki hiç düşündünüz mü ? Güneş Dünya ve Ay’ın hareketleri aynı mıdır ? Bu hareketler nasıl gerçekleşir ? Dönme olaylarında yön kavramı vardır. Genellikle yön ifade edilirken saat yönü ile ifade edilir saat yönünün tersi veya saat yönünde dönüyor ifadeleri kullanılır. 

Güneşin bir temel hareketi vardır.

Güneş kendi etrafında saat yönünün tersine döner.

Dünyanın iki temel hareketi vardır.

1- Dünyanın kendi etrafında dönme yönü saat yönünün tersine şeklindedir. Dünyanın kendi etrafında bir tam turu 24 saat sürer. Dünyanın kendi etrafındaki bir tam turuna 1 gün de denilir.

2- Dünya, aynı zamanda Güneş etrafında dolanır. Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüşü, saat yönünün tersine doğrudur. Dünya bu hareketini 365 gün 6 saatte tamamlar. Dünya’nın Güneş etrafındaki dolanmasına bir yıl denir.

Ay’ın 3 temel hareketi vardır.

1- Ay kendi etrafında saat yönünün tersine döner. Ay’ın kendi etrafında dönmesi hareketini 27 gün 8 saatte tamamlar.

2- Ay, aynı zamanda Dünyanın etrafında dolanma hareketi yapar. Ay Dünya etrafında dolanırken saat yönünün tersi yönünde dolanır. Ay’ın Dünya etrafındaki bir tam turu 27 gün 8 saatte tamamlar. Buradan da anlayacağınız gibi Ayın kendi ekseni etrafındaki dönme süresi, Dünya etrafındaki dolanma süresine eşittir. Bu nedenle ayın hep aynı yüzü görünür.

3- Ay Dünya ile beraber eş zamanlı olarak da Güneş etrafında dolanma hareketi yapar. Ay’ın Güneş etrafındaki dolanma hareketini de saat yönünün tersine doğrudur. Ay’da aynı şekilde Dünya gibi Güneş etrafında dolanma hareketini 365 gün 6 saatte yani bir yılda tamamlar.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle