Aynalar Kaç Çeşittir ? Ne İşe Yaralar ?

 Aynalar Kaç Çeşittir ? Ne İşe Yaralar ?
Okunuyor Aynalar Kaç Çeşittir ? Ne İşe Yaralar ?

Aynalar kaç çeşittir ne işe yararlar ?

Aynalar kaç çeşittir  diye bir soru sordum bazılarınız bir tane değil mi her gün kendimize baktığımız ayna diyenleri duyar gibiyim ya da aynaların kaç çeşit olduğunu direk sayanları onları da duyar gibiyim burada aynaları ele alalım.

      Doğa da 3 çeşit ayna vardır. Bunlar ;

  1. Düz ayna
  2. Çukur ayna
  3. Tümsek ayna

Yukarı da yazmış olduğum ayna çeşitlerinden her birinin farklı görüntü özellikleri vardır. Kimisin de görüntü düz ve küçüktür kimisinde görüntü ters küçük düz büyüktür kimisinde ise görüntü cisim ile aynı boydadır. Şimdi bunları biraz daha açacak olursam.

Düz Ayna Nedir ve Ne işe Yarar ?

1.Düz ayna

Yansıtıcı yüzeyi düz olan aynalara düz ayna denir. Zaten bir cismin ayna olarak isimlendirilebilmesi için üzerine gelen ışığı yansıtıyor olması gerekir ışık geçerse cisimden ayna olmaz. Aynaların arka  yüzü opak ışığı geçirmez  ön yüzü ise parlaktır ışığı yansıtır.Tekrarlayacak olursam yansıtıcı yüzeyi düz olan aynalara düz ayna denir. Düz aynalarda görüntü cismin boyuyla aynı ve düzdür. Cismin aynaya olan uzaklığı ile görüntünün aynaya olan uzaklığı eşittir. Düz aynada aynı zamanda görüntü simetriktir. Düz ayna da sağ eline gören aslında sol elini görüyordur gibi veya ambulanslar önlerindeki sürücülerin dikiz aynalarından ambulans yazısını okuyabilmesi için ambulans yazısı tersten yazılmıştır.

Düz ayna da görünü cismin boyuyla aynı ve simetriktir.
Düz Ayna

Çukur Ayna Nedir ve Ne işe Yarar ?

2. Çukur ayna

Yansıtıcı yüzeyi çukur olan aynalara çukur ayna denir. Çukur ayna üzerine gelen ışığı toplayarak yansıtır. Çukur aynada görüntü cisimden büyük olabilir. Daha büyük ve net görüntü elde edildiği için çukur ayna şuralarda kullanılır. Örnekleyecek olursam. Makyaj aynası, Dişçi aynası, El feneri , araba farı gibi yerlerde çukur ayna kullanılır. Çukur aynada görüntü ters küçük ve düz büyük olabilir.

Çukur ayna ışığı toplayarak yansıttığı için büyük görüntü elde edebiliriz. Makyaj aynaları, dişçi aynaları çukur aynadan yapılmaktadır.
Çukur Ayna

Tümsek Ayna Nedir ve Ne işe Yarar ?

3.Tümsek Ayna

Yansıtıcı yüzeyi tümsek olan aynalara tümsek ayna denir. Tümsek aynada görüntü cisimden küçük ve düz dür. Tümsek ayna ışığı dağıtarak yansıttığı için çok geniş alanları gösterir. Tümsek ayna güvenlik amaçlı kullanılabilir. Kullanım alanları şöyle özetlersek. Mağazalarda güvenlik amaçlı, keskin virajlarda güvenlik amaçlı, Askeri nöbet kulübelerinde, Arabaların yan aynalarında tümsek ayna kullanılır. Tümsek aynanın kullanıldığı bir mağaza örneği,

Tümsek ayna ışığı dağıtarak yansıttığı geniş görüntü alanı sunar. Bu da güvenlik amaçlı kullanılmasını sağlıyor.
Tümsek Ayna

Düzlem Ayna, Çukur Ayna ve Tümsek Aynada Oluşan Görüntünün Özellikleri

Düzlem AynaÇukur AynaTümsek Ayna
Oluşan görüntü düzdür.Oluşan görüntü düz veya ters olabilir.Oluşan görüntü düzdür.
Oluşan görüntü sanaldır.Oluşan görüntü sanal veya gerçek olabilir.Oluşan görüntü sanaldır.
Cismin aynaya uzaklığı ne kadar görüntünün aynaya olan uzaklığı da o kadardır.Cismin ayna olan uzaklığı ile birlikte görüntünün aynaya olan uzaklığı değişebilir.Görüntü aynanın arkasında oluşmaktadır.
Kuaförlerde, berberlerde, spor salonlarında, evlerde kullanılır.Makyaj aynası, dişçiler, el feneri, araba farı , avize, teleskoplarda kullanılır.Mağazalarda, Askeriyede, kesin virajlar, araba yan aynalarında, avmlerde araba altlarının kontrolü yapılırken kullanılabilir.
Aynalarda görüntü özellikleri

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle