Sıvı Basıncı Nedir ? Sıvı Basıncı Nelere Bağlıdır ?

 Sıvı Basıncı Nedir ? Sıvı Basıncı Nelere Bağlıdır ?
Okunuyor Sıvı Basıncı Nedir ? Sıvı Basıncı Nelere Bağlıdır ?

8. Sınıf Fen Bilimleri Sıvı Basıncı Konu Anlatımı , Püf Noktaları ve Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar.

Sıvı basıncını hesaplar katılar gibi ağırlık ve yüzey alanına bölüm işlemi yapmayacağız. Sıvıların basıncı hesaplanırken yüzey alanı gibi bir değişkenden bahsetmeyeceğiz. Yüzey alanının sıvı basıncına bir etkisi yoktur. Sıvı basıncı ise sıvının derinliğinden ve yoğunluğundan kaynaklanır. Fakat burada ***DİKKAT*** etmeniz gereken nokta. Sıvılar dolduruldukları kabın şeklini aldıklarından dolayı hacimleri değişkendir, sabit değildir. Bu sebeple sıvıların basıncını hesaplarken sıvının yüzeye olan uzaklığından yani derinliğinden ve sıvının birim hacimdeki madde miktarı olan yoğunluğunu ve yer çekimi kuvvetini işin içine katacağız.

Yukarıda yazılanları toparlayacak olursak sıvıların ağırlıkları bulunurken derinlik, yoğunluk ve yer çekimi kavramlarından yararlanacağız.

Sıvı Basıncı Kabın Hacmine ve Şekline Bağlı mıdır ?

Sıvı basıncının değeri hesaplanırken veya sıvı basınçlarının karşılaştırılması ile ilgili sorularda basınç sonucuna etki eden değişkenleri göz önünde bulundururken. Kabın hacminin ve şeklinin hiç bir önemi yoktur. Sıvı basıncının değeri hesaplanırken göz önünde bulundurmamız gerekenler şunlardır ; Sıvının derinliği, yoğunluğu ve yer çekimi kuvveti.

Eğer sıvı basıncı ile ilgili karşılaştırma yapıyorsak ve farklı kaplarda bulunan sıvılar aynı yerde bulunuyorlarsa yer çekimini göz ardı edebiliriz.

Örneğin aynı odada 2 farklı kapta bulunan sıvıların basınç büyüklüklerini kıyaslayacak olursak, her ikisi de aynı yerde olduğundan dolayı her ikisine de etki eden yer çekimi kuvveti aynıdır. Dolayısıyla kıyaslama yaparken bunu göz ardı edebiliriz.

Sıvı Basıncının Formülü Nedir ?

Sıvı Basıncının Formulü : Sıvının Derinliği x Sıvının Yoğunluğu x Yer Çekimi Kuvveti

Sıvın Derinliği : h
Sıvının Yoğunluğu : d
Yer Çekimi Kuvveti : g harfi ile gösterir.

Toparlarsak Sıvı Basıncı : h.d.g

Pascal Prensibi Nedir ?

Kapalı kapta bulunan sıvıya uygulanan basınç, sıvının bulunduğu kabın iç yüzeyindeki her noktaya aynen iletilir mi ?

Pascal prensibi aslında yukarıdaki soruya cevap veren mahiyetinde bir prensiptir. Kapalı kapta bulunan bir sıvıya basınç uyguladığımızda sıvılar sıkıştırılamadığından dolayı sıvıya uygulanan kuvvetin aktarılması gerekmektedir. Bu kuvvet ise kabın bir noktasına değil de sıvının temas ettiği her yüzeye basınç olarak bu kuvveti iletir.

Örneğin bir şırıngayı elimize alıp, şırınganın içerisini su ile dolduralım daha sonra şırınganın ucunu elimiz ile kapattıktan sonra üst tarafından itme işlemi gerçekleştirirsek sıvı sıkışmadığı için temas ettiği her yere basınç uygulayacaktır.

Pascal Prensibinden Yararlanarak Yapılan Uygulamalar Nelerdir ?

  • İtfaiye merdivenleri
  • Hidrolik Lift
  • Hidrolik Direksiyon
  • Otomobillerde Hidrolik Fren
  • Su deposunun yükseklere Yapılması
  • İş makineleri
  • Press Makineleri

Gibi örnekleri çoğaltabiliriz.

Yorum Yap
Estetik Doktorları
Giriş Yap
Yazı Ekle