Yatmaya Alıştı Dediğiniz Öğretmenler

 Yatmaya Alıştı Dediğiniz Öğretmenler
Okunuyor Yatmaya Alıştı Dediğiniz Öğretmenler

Öğretmen ne demektir bilir misin ? Öğretmenlere uzatılan bir laf gördüğümde içim cız ediyor. Öğretmenliğin ne kadar zor olduğu biliyor musun ? Pandemi sürecinde öğretmen rahata alıştı gibi bir algıdan kaynaklı medya sürekli olarak öğretmenlere oynamaktadır. Bu pandemi sürecinde en çok yıpranan grup öğretmenler olmuştur. Empati yeteneğimiz belirli bir süreden sonra arşa ulaştığından dolayı. Çocuğun yaşadığı her türlü sorunu içimizde yaşıyoruz. Çocuklarla bir aile oluyoruz. Her bir öğrenciye ulaşmak için elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz. Çocukların bir şeyler öğrenebilmesi, her şeyden önce iyi bir insan olabilmeleri için adeta kendimizi parçalıyoruz. Bir nesil yetiştiriyoruz. Ekran başında boş boş muhabbetler etmiyoruz.

Uzaktan eğitim olmasını kim ister ki ? Katılım az. Çok olması için sınırları zorluyoruz. Bir öğrenci bile derse girerse biz dersimizi anlatıyoruz. Haftada 30 saat dersi olan bir öğretmen bilgisayar ile bütünleşiyor. Öğretmenlik birde ders anlatınca biten bir meslek değil. Veli ile sürekli irtibat halindesin çocukların ödevlendirilmeleri, ödevlerin takibi gibi ders dışı zamanlarda o kadar çok mesleki yük varken, öğretmenler rahata alıştı kelimesi ne kadar doğru olabilir ?

Nasıl Oluyor da Öğretmenler Yatmaya Alıştı Dersiniz ?

Sınava girecek olan öğrencilerin sınav senesinde onlarla birlikte sanki bizde sınava girecekmişiz gibi hazırlanmamız. Onların ilgilerini diri tutmak, hayallerini gerçekleştirmek için bizde onlarla birlikte savaşıyoruz. Durum böyleyken hangi öğretmen yatmaya alıştı acaba ?

Her bir öğrencinin zekası ve yetenekleri farklı olduğuna göre hepsine hitap edebilmek için çeşitli yöntem ve teknikler kullanarak zamanını harcaması, hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmesi, öğrencileri ilgi ve yetenekleri konusunda bir alana yönlendirmesi. Tüm bunları öğretmen yaparken sorumluluk alması, karar vermesini kolay mı sanıyorsunuz ? Durum böyleyken hangi öğretmen yatmaya alıştı acaba ?

Uzaktan eğitim sürecinde, uzaktan eğitim materyallerini nasıl daha iyi geliştirebilirim diye bir çok öğretmen web 2.0 araçlarından onlarca animasyon, video, afiş, görsel ve notlar hazırlayıp herkesin kullanımına sundu. Sen çocukların gelişimi için ne yaptın da öğretmenler yatmaya alıştı dedin ?

Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme Genel Müdürlükleri tarafından o il ve ilçede görev yapan öğretmenlerle komisyon oluşturulup her ders ve ünite için en az 40 sayfalık çalışma föyleri oluşturuldu. Hepsi de o kadar kaliteli föyler, ben baktıkça gururlanıyorum. Siz neden öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Milli Eğitim Bakanlığının altyapısını gün geçtikçe geliştirdiği EBA platformunda öğretmenler yüzlerce mesleki gelişim semineri aldı. Nasıl daha iyi olabilirim diye öğretmenler kendilerini geliştirdiler. Milli Eğitim Bakanlığının sunduğu hizmetlerle öğretmenlere yazılım, girişim, spor, müzik, sanat, zeka oyunları gibi bir çok alanda çok değerli eğitimler verildi. Öğretmenlerin bir çoğu oturup saatlerce bu eğitimi aldı. Peki siz ne yaptınız da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Nasıl Oluyor da Öğretmenler Yatmaya Alıştı Dersiniz ?

Uzaktan eğitim sürecinde girilen her sınıfın iletişim amaçlı sınıf gruplarına dahil oldu. Aynı zaman da okulun iş ve işlemleri içinde ayrı ayrı gruplar olduğunu bu gruplardan sürekli olarak mesajlar geldiğini her mesajla ilgilendiğini, her mesaja cevap verdiğini düşünürsen bir noktadan sonra telefona 10 dakika bakmasa bile geldiğinde sayısız okunmamış mesaj varken. Nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Uzaktan eğitim sürecinde gün bittikten sonra tek yapmak istediğin biraz sakin kalmak ve dinlenmek. Bedenen bir yorgunluk olmasa bile zihnen o kadar saat çocuklara bir şeyler verebilmek için sürekli olarak konuşan öğretmenler varken. Birine bir laf anlatırken 5 dakika da sıkılan insanlar. Nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Öğretmenler haftanın bir günü okula defter doldurmaya gittiğini, şuan uzaktan eğitim süreci devam ederken de öğretmenlerin görev yerlerinde olduğunu hiç bir öğretmenin tatil yapmadığını aksine daha çok kendinden verdiğini bilemeyecek kadar mı kulaklarınızı tıkadınız. Nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Uzaktan eğitim süreci de olsa bir çok öğretmen çocukların pandemi sürecinde ruhsal ve bedensel sağlıklarını düşünerek çeşitli projeler geliştirmek için çeşitli etkileşimli platformda proje yürütmeye çalışan öğretmenler varken. Dünya’nın sorunu olan küresel iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için öğrencilerle bir şeyler yapmaya çalışan öğretmenler varken, geri dönüşümün ülke ekonomisine katkısını artırabilmek için her evin içerisine giren öğretmenler varken, çocukların doğanın bize bırakmış olduğu mirasları koruması için her öğrenciyi ayrı ayrı bilgilendiren öğretmen varken. Doğayı, çevreyi hayvanları korumak için öğrencilerle birlikte çalışma yapan öğretmen varken. Kadına şiddete dikkat çekmek için çeşitli projeler yürüten öğretmen varken. Nasıl ülkemizi daha iyi yerlere getirebiliriz diyerekten çocuklara bilim alanında eğitimler veren öğretmenler varken. Çocuklara gelişen dünya dillerinden olan yazılım dilini öğreten öğretmen varken. Çocukların bedensel gelişimi için kas gelişimleri yaşlarına uygun olarak ilerlemesini sağlayan öğretmenler varken. Siz nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Ailesinin ilgilenmediği, evinde sesinden bıktığı bir noktada 2 çocukla baş edemeyen onlarca ebeveyn varken. Öğretmenler bir okul içerisinde 500-1000 tane öğrenciyle baş edebilmekte. Onlara belirli bir kuralları aşılamakta, onlara farkındalık yaratırken. Nasıl oluyor da siz öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Nasıl Oluyor da Öğretmenler Yatmaya Alıştı Dersiniz ?

Evli ve her ikisi öğretmen olan onlarca öğretmen varken. Aynı anda farklı odalarda saatlerce ders anlatan. Yemek yemeye vakti olmayan 10 dakikalık ders aralarında bir şeyler atıştırmaya çalışan. Durun 10 dakika da değil ders bitse bile ders hemen kapanmıyor. Çocuklara ödevlendirmeler yapıyoruz. Dersi kapattığımızda diğer bir dersin başlamasına 3-4 dakikalık bir süre kalması ile birlikte çeşitli ihtiyaçlarını bile giderecek zaman bulamazken. Nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Öğretmenlerin bir rahatsızlığı bir hastalığı olduğu veya bir yakını vefat ettiğinde o gün için okula gidemeyecek olsa kendisini rahatsız hissettiğini biliyor musunuz ? Öğretmen okula gitmezse o sınıftaki öğrencilerin başı boş kaldığını bu sebeple çok acil ve elzem bir şeyse öğretmenlerin okula gitmediğini izin aldığını biliyor musunuz ? Nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dersiniz ?

Uzaktan eğitim olmadığı zamanlarda Türkiye’nin 81 ilinin ilçelerinin köylerinde her yerde öğretmenler varken. Her sabah kilometrelerce yol giden. Kışın kardan kapanan yollarda okula ulaşmaya çalışan. Yaşadığı doğduğu şehri bırakıp, tanımadığı yerde senelerini verdiği. Gençlik dönemini bu tarz yaşam koşulları zor olan bölgelerde harcadığını düşünürsen. Nasıl oluyor da öğretmenler yatmaya alıştı dediniz ?

Ben artık bir öğretmen olarak, bu tarz paylaşımları gördükçe inanın çok içerliyorum. Bir insanın öğretmenler yatmaya alıştı demesi için gözlerini kapatması gerekir. Çevrenizde hiç mi okula giden bir çocuk yok ? Onlara sorsanız onlar size öğretmenlerin neler yaptıklarını anlatacaktır. Öğretmenlerin hakkı ödenmez. Bir nesil yetiştiriyoruz. İyi insan olmayı öğretiyoruz. Yardımlaşmayı, dayanışmayı, sevgiyi, saygıyı öğretiyoruz. İleride öğretmenlere dil uzatan bireyler olmasınlar diye de elimizden geleni fazlasıyla yapmaya razıyız. Biz yaptığımız işlerle övünmüyoruz. Sizlerin gözlerinin kör olmasına üzülüyoruz. Öğretmenlik kutsal bir meslektir. Daha yazsam yazacak o kadar şey varken evet öğretmenler yatmaya alıştı !

Uğurcan BÜYÜKKAYA

Yazımızı sosyal medya da paylaşarak, sesimizin daha gür çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle