Termik Santrale Yangın Ulaşırsa Ne Olur ?

 Termik Santrale Yangın Ulaşırsa Ne Olur ?
Okunuyor Termik Santrale Yangın Ulaşırsa Ne Olur ?

Yangın Termik Santrale Ulaşırsa Patlama Yaşanır mı ?

Termik santral, ana işletici makinesi buhar gücüyle çalışan güç santralıdır. Isıtılan su buhara dönüştürülerek bir elektrik üretecini süren buhar türbinini döndürmekte kullanılır. Bu döndürme işlemi sonucunda bobinler arasında çok hızlı dönen mıknatıslar elektrik üretir. Elektrik, jenaratöre oradan da güç dağıtım tesislerine gönderilir.

Kemerköy Termik Santrali, Muğla ili Milas ilçesinde, linyit ile çalışan termik santral. Muğla’nın en büyük, Türkiye’nin ise 30. elektrik santrali ve 4. linyit santralidir. Milas Belediye Başkanın yaptığı açıklama neticesinde yangının termik santrale ulaşma ihtimali olduğunu söyledi. Termik Santral, nükleer santraller gibi patlama olması durumunda çevreye çok büyük zarar verecek tesisler değildir. Yangın koşullarının ağırlaşmasına sebep olabilir.

Yangın Termik santrale ulaşması durumunda tesis kullanım dışı kalacaktır. Tesisin ürettiği elektrik dağıtılamayacak olup, bölgede elektrik kesintileri yaşanacaktır. Bu elektrik kesintileri de başka santrallerden sağlanan güç ile idare edilebilir.

Türbünlerin sıcaklığı kaldıramamasıyla birlikte santralde büyük bir patlama olma ihtimali santral içerisinde bulunan kazan ve tüp gibi ekipmanların patlama ihtimali var. Bu olasılığın gerçekleşmesi durumunda yangın koşullarının daha da ağırlaşması ve kontrolün kaybedilmesi yangının hızla yayılması tehlikesini göz ardı etmemiz gerekir.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle