Tarihin en ölümcül salgınlarından bubonik veba yeniden Çin’de ortaya çıktı ve 3 numaralı alarm verildi.

 Tarihin en ölümcül salgınlarından bubonik veba yeniden Çin’de ortaya çıktı ve 3 numaralı alarm verildi.
Okunuyor Tarihin en ölümcül salgınlarından bubonik veba yeniden Çin’de ortaya çıktı ve 3 numaralı alarm verildi.

Çinli yetkililer, bir Moğol hastanesinde şüpheli bir vakanın bildirilmesinin ardından hıyarcıklı veba hakkında bir uyarı yayınladı ve bazı hayvanları yemeyi yasakladı.

Orta Çağ’ın Kara Ölümü olarak bilinen hastalık oldukça bulaşıcıdır ve genellikle pireler tarafından kemirgenler üzerine yayılır.

Çin’in İç Moğolistan bölgesindeki uyarı, bir hastanenin potansiyel olarak ölümcül hastalığa yakalandığından şüphelenilen bir hastanın bildirmesinden bir gün sonra geldi.

Sağlık kurulu, dört seviyeli bir sistemde en düşük ikinci olan üçüncü seviye alarmı yayınladı.

Uyarı, veba taşıyabilecek hayvanların avlanmasını ve yemesini yasaklar.

Halktan ayrıca şüpheli veba veya ateş vakalarını açık bir neden olmaksızın rapor etmesi ve hasta veya ölü dağ sıçanı rapor etmesi isteniyor.

BUBONİK VİRÜS YAYAN DAĞ SIÇANI
BUBONİK VİRÜS YAYAN DAĞ SIÇANI

Dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin şu ana kadar küresel olarak 5 milyondan fazla insanı öldüren COVID-19 veya koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için bir çözüm bulmak için mücadele ettiği bir zamanda, Çin başka bir hastalığın 24 yaşından daha az bir sürede bir yetişkini öldürebileceğine dair uyarıda bulundu. saatler. Bu bakteriyel hastalık, hıyarcıklı veba olarak bilinir. Dağ sıçanı gibi yabani kemirgenlerde yaşayan pirelerin yaydığı bakteriyel bir hastalıktır.

Hıyarcıklı veba haberi, Çinli araştırmacıların domuzlardaki grip virüsünün neden olduğu başka bir potansiyel salgın hakkında erken uyarı yayınlamasından sonra geldi. Şüpheli hıyarcıklı veba vakası Cumartesi günü Bayannur’daki bir hastane tarafından bildirildi. Yerel sağlık otoritesi, uyarı döneminin 2020 sonuna kadar devam edeceğini duyurdu.

Şu anda bu şehirde bir insan veba salgını yayılma riski var. Yerel bir sağlık otoritesi PTI haber ajansının aktardığına göre halk, kendi kendini koruma bilincini ve yeteneğini geliştirmeli ve anormal sağlık koşullarını derhal bildirmelidir ”dedi.

BBC’nin bildirdiğine göre araştırmacılar, insandan insana kolayca yayılabilmesi ve küresel bir salgını tetikleyebilmesi için daha fazla mutasyona uğrayabileceğinden endişe duyuyor.

Çinli araştırmacılar gazetede, “Domuzlarda hakim olan G4 EA H1N1 virüslerinin kontrol edilmesi ve insan popülasyonlarında, özellikle domuz endüstrisindeki işçilerin yakın takibinin acilen uygulanması gerektiği” şeklinde uyardı.

Belirtileri nelerdir:

Ani ateş başlangıcı

Baş ağrısı

Titreme

Zayıflık

Hassas ve ağrılı lenf düğümleri (buboes olarak adlandırılır)

Nasıl olur?

Bakteriyel hastalık genellikle fareler, tavşanlar ve sincaplarla beslenen pire ısırıklarından yayılır. Marmot eti yiyenler, hıyarcıklı veba belirtileri de gösterebilir.

Hıyarcıklı veba ne kadar ölümcül?

Bubonik hıyarcıklı virüs çok tehlikelidir

Orta Çağ’da, bakteriyel hastalık Avrupa nüfusunun yarısından fazlasını yok etmişti. Ama şimdi, antibiyotiklerin mevcudiyetiyle, hastalık çok fazla tedavi edilebilir.

Zamanında teşhis edilir ve tedavi edilirse hastalık yaklaşık yüzde 10 ölüm oranına sahiptir. Bununla birlikte, zamanında tedavi edilmezse, hıyarcıklı veba, yüzde 30 ila yüzde 60 arasında bir vaka-ölüm oranına sahiptir.

Çin’de veba vakaları nadir değildir, ancak salgınlar giderek daha nadir hale gelmiştir.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle