Karbonmonoksit Gazının Özellikleri nelerdir ?

 Karbonmonoksit Gazının Özellikleri nelerdir ?
Okunuyor Karbonmonoksit Gazının Özellikleri nelerdir ?

Karbonmonoksit Gazı Zehirli Midir ?

Karbonmonoksit gazı , bir karbon ve bir oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı, zehirli bir gazdır. Kalın duvarlardan bile sızabilir. Vücuda üst solunum yolu ile burun ve ağızdan girer. Karbonmonoksit solunum yoluyla dışarı atılır. Fakat Karbonmonoksit gazı diğer organik bileşikler gibi vücutta parçalanamıyor. Yapısında karbon taşıyan bileşiklerin tam yanmaması sonucu karbonmonoksit açığa çıkar. Yapısında karbon içeren bileşik sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Yaygın kullanılan kömür buna en temel örnektir.

Karbonmonoksit zehirlenmeleri havasız ortamlarda meydana gelen yanma sırasında olur. Karbonmonoksidin kullanıldığı veya üretildiği iş kollarında da meydana gelebilir. Bu iş kollarından en önemlisi Termik Santrallerdir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahele yapılmazsa, zehirlenemeler ölümle sonlanabilir.

Karbonmonoksitten Zehirlenme Belirtileri Nelerdir ?

Karbonmonoksit çok az miktarlarda solunması bile insanlara etki etmektedir. CO’in kandaki hemoglobine ilgisi oksijene olan ilgisinden fazladır. Karbonmonoksit hemoglobinle birleşerek karboksihemoglobin oluşturur. Bu birleşme sonucu hemoglobin kana oksijen taşıyamaz. Karbonmonoksit’in zehirlilik etkisi ölümcül ve tehlikelidir.

Karbonmonoksit Zehirlenmeleri Hangi Aşamalarda Gerçekleşir ?

Karbonmonoksit’e maruz kalan kişide hafif uyuşukluk, durgunluk ve uyuklama hissedilir. Bu belirtiler zehirlenmenin başladığı anlamına gelir. Karbonmonoksit’e maruz kalan kişilerin acil olarak açık hava da soluk alması gerekmektedir. Bu aşamada kurtulma şansı olabilir. Biraz daha fazla Karbonmonoksit’e maruz kalındığında kanda oksijen dolaşamayacağı için hareket yeteneği felce uğrar, insana bir rehavet çöker ve uyuklama isteği doğar. Bu durumda olan kişi sağlıklı düşünüp, karar alabilecek düzeyde olmayabilir. CO’ e maruz kalan kişi ortamdan uzaklaşmazsa titreme, çene kilitlenmesi ve diş gıcırdatmaları gibi durumlar gözlemlenir. Gözler sabit bir noktaya odaklanır. Ateşlenme başlar.

Solunum ve kalp atışları yavaşlar bu olay en tehlikeli noktalardan bir tanesidir. Vücut gerekli enerjiyi sağlayamadığı için ısısı düşer, his ve şuur kaybolur. Bütün bu olaylar sonucunda ölüm gerçekleşir.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle