Kalsit tabakasına gömülü Neandertalin yüz ve vücut modeli canlandırıldı

 Kalsit tabakasına gömülü Neandertalin yüz ve vücut modeli  canlandırıldı
Okunuyor Kalsit tabakasına gömülü Neandertalin yüz ve vücut modeli canlandırıldı

İtalya’da çalışan bir araştırma ekibi, Altamura Adamının bir Neandertal olduğunu doğruladı ve kalıntılar üzerinde bulunan kalsit parçalarının tarihlendirilmesi, kemiklerin 128.000 ila 187.000 yaşında olduğunu ortaya çıkardı.  Ekip , Journal of Human Evolution’da yayınlanan makalelerinde, küçük bir kemik örneğini nasıl çıkardıklarını ve incelediklerini ve bu şekilde ne bulduklarını anlatıyor.

130 bin yıl önceye ait olduğu düşünülen kafatası 130 bin yıl önceye ait olduğu düşünülen İtalyanın altamura kasabasındaki kuyudan çıkarılan kafatası.
130 bin yıl önceye ait olduğu düşünülen İtalyanın altamura kasabasındaki kuyudan çıkarılan kafatası.

Arkaik bir Neandertal olduğu hakkında fikir birliği sağlandı

Altamura Adamı, 1993 yılında güney İtalya’daki bir mağarada mağara kaşifleri tarafından keşfedildi. Bulgu, Bari Üniversitesi’ndeki araştırmacılara bildirildi. Kalıntılar kayaya gömülmüş ve kalın bir kalsit tabakası ile örtülmüştür (akan suyun ortasında kireçtaşı bakımından zengin bir karstik sondaj kuyusunda yer almaktadırlar.) Kalıntıların kazılmasının onarılamaz hasara neden olabilir. Bu nedenle yerinde kaldıkları düşünülmüştür. yirmi yıldan fazla bir süredir, araştırmacıları çalışmaları için rastgele gözlemlere güvenmeye bıraktı. Bu nedenle, başlangıçta morfoloji ve yaş hakkında bazı tartışmalar vardı. Daha sonraki çalışma, kalıntıların (sadece başı ve omzunun bir kısmı görülebilir). 200.000 ila 40.000 yıl önce Avrupa’da yaygın olduğuna inanılan bir Homo cinsinin arkaik bir Neandertal’e ait olduğu konusunda bir fikir birliğine yol açtı.

En eski tür DNA örneğini temsil ediyor

Mevcut projeye sahip araştırmacılar, çalışmalarına onbir yıl önce başladı – omuz kemiğinin küçük bir kısmı çıkarıldı. Çalışma için laboratuvara geri getirildi. Uranyum-toryum tarihlendirmesi ile yapılan analiz, kalsitin 172.000 ila 130.000 yıl önce bir önceki dörtlü buzullaşma döneminde oluştuğunu ortaya çıkardı. Ekip ayrıca numuneden DNA örneklerinin de alındığını ve yaş nedeniyle Neandertal kalıntılarından bugüne kadar elde edilen en eski bu tür örnekleri temsil ettiğini bildirdi.

Altamura Neandertalinin kuyuya düştükten sonra öldüğü düşünülüyor.

Altamura Adamının bir kuyuya düştükten ve sıkışıp kaldıktan sonra bu kadar tuhaf bir noktada yaralandığına inanılıyor. Açlıktan öldüğü ya da su almadığı için öldüğü varsayılıyor. Araştırmacılar daha sonra DNA örneğini dizilenip dizilemeyeceğini görmek için test etmeyi planlıyorlar. Eğer öyleyse, genel olarak hominidlerin evrimi hakkında yeni ayrıntılar ve belki de Neandertal’in erken tarihi hakkında daha fazla şey ortaya çıkarabileceği umuluyor.

Yukarıdaki haber 2015 yılında phys.org tarafından paylaşılmıştı. 130.000 yıl önceye ait olan Neandertalin hiper-gerçekçi bir yüz ve vücut modeli ile yeniden canlandırıldı.

Altamura-adamı-130-bin-yıllık-neandertalinin-kafatası.jpg
Altamura-adamı-130-bin-yıllık-neandertalinin-kafatası

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle