Fen Bilimleri

 

Cumartesi, 19 Ocak 2013 10:32

Bu benim eserim örnek proje 3

By 
Öğeyi Oyla
(4 oy)

 

Proje Adı: Isıtan sandalye 

Proje Amacı: Manyetik alanın elektrik akımı oluşturması prensibiyle Elektrik harcamadan ısınan sandalye tasarlamak

Giriş:Devrelerde bulunan akım yollarının hepsi genel açıdan birer bobin görevi yapmaktadır. Bobinin bu yollardan farklı olan yanı uzunluk ve kendi üzerine olan etkisidir. İlk elektrik akımı bulan insanoğlu uzun bir teli metal parça üzerine sararak akım geçirdiğinde metalin mıknatıs görevi yaptığını ve akımın yönüne göre metalin uçlarında NS kutuplarının oluştuğunu bulmuştur. Bulan kişi yine Farday(1791-1867)’dır. Kısacası bobin bir iletkenin üzerinden geçen akımı manyetik alan çizgilerine çevirerek yapısal olarak enerji dönüşümünü gerçekleştirmiştir.

Tersi durumunda da yani bir mağnetik cisim mağnetik alan çizgileri bobini kesecek şekilde hareketlendirilirse bobin üzerinde bir akım oluşur işte bu temel akımdır. Normal devre içi kullanımında oluşan bu mağnetik çizgiler farklı şekillerde sarıldığında kendisi üzerine ters mağnetik alan kuvveti uygulayarak üzerinden geçen akımı yavaşlatmıştır.

Bu sayede gecikmiş bir akım çıkıştan alınabilir. Bu durum yine kondansatörde olduğu gibi AC devrelerde kullanılır. Etrafında bulunan dielektrik madde ve kullanılan iletkenin özelliği bobinin özelliklerini belirler. Manyetik alanın elektrik akımı oluşturması prensibinden faydalanarak sallanan sandalyeden elektrik ürettik, ürettiğimiz elektrikli battaniyeyi ısıtarak ısınan bir sandalye oluşturduk.

 

Kullanılan yöntem:Biz 600 sarımlık bobin ve 40x20x20mm neodyum mıknatıs kullanarak bobinden akım geçirdik. Bobinin tellerini elektrikli battaniyeye bağladık. Elde ettiğimiz elektrikle battaniyeyi ısıttık. Sandalye sallandıkça telden akım geçecek ve battaniye ısınacaktır.

Proje Bütçesi:  neodyum mıknatıs:19tl  sallanan sandalye: 15tl  

Proje Çalışmasının Takvimi: 1-30 Ekim : Problemin belirlenmesi

1-30 Kasım: Araştırma yapılması, maliyetin hesaplanması, malzemelerin temin edilmesi,

1-30 Aralık: Proje maketinin yapılması

1-20 Ocak: Son kontrollerin yapılması, projenin teslim edilmesi

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi:Amacımız sallanan sandalyenin içindeki mıknatısın hareketiyle bobinden akım geçirmek ve elde ettiğimiz akımla elektrikli battaniyeyi ısıtmaktı. Biz mıknatısı elimize ve hızlı bir şekilde hareket ettirerek akım elde ettik. Sallanan sandalyede oturan kişinin de sıcak kalabilmek için durmadan sallanması gerekiyor.

Kaynaklar:  http://www.neohobi.com

Okunma 4836 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 19 Ocak 2013 10:38

Yorum Ekle