Fen Bilimleri

 

Cumartesi, 19 Ocak 2013 10:31

Bu benim eserim örnek proje 2

By 
Öğeyi Oyla
(2 oy)

 

Proje Adı: MİNİBUZ

Proje Amacı: Yiyecek ve içeceklerin taşınabilir bir dolapla soğuk bir şekilde muhafaza edilmesini sağlamak

Giriş: Öğretmenimiz derste elektrik enerjisi elde etme yollarından bahsederken peltier cihazını anlattı ve peltier sayesinde bir yüzeyi sıcak bir yüzeyi soğuk bir cisimden elektrik elde edebileceğimizi öğrendik. Biz de peltier cihazını daha fazla araştırdık. Termoelektrik modül (peltier), elektriksel olarak seri bağlı ısıl olarak paralel bağlı P ve N tipi yarı iletken malzemelerden oluşur. Modülün alt ve üst yüzeyi seramik kaplıdır. Seramik, ısıl olarak iletken, elektriksel olarak yalıtkan özellik sağlar. Termoelektrik modül yüksek soğutma/ısıtma verimliğine sahip olup sessiz çalıştığı için günümüzde pek çok uygulamada tercih edilmektedir.Üzerinde çalışılan TEC-12706T125 TEC modülünün boyutları 4 x 4 cm boyutlarındadır. Modüle 15.4 Volt gerilim ve 6 Amper akım uygulandığında modül Q=51.4 watt ısı enerjisi elde edilir. Oda şartlarında -4 ile 0 derece arası sıcaklığa inebiliyor.

Kullanılan yöntem: Biz de kendi mini buzdolabımızı oluşturmaya karar verdik. Hem de elektrik alacak kısmı usb girişli yaparak sıcak günlerde evde ya da arabada mini buzdolabımızla her zaman soğuk suyumuz ya da diğer içeceklerimiz hazır olacak. Öncelikle kartondan etrafı yalıtımlı buzdolabımızı oluşturduk. Daha sonra İşlemci fanı kullanarak elde ettiğimiz metal bloğun üstüne peltier cihazını bantladık. Metal bloğun soğuk yüzünü dolabın içine gelecek şekilde tasarladık. Peltierin kablolarını bir ucu usb girişli kabloya bağladık. Metal bloğun üstündeki peltierin soğuk yüzüne aliminyum levha yerleştirdik. Böylece hem yüzeyi genişlettik hem de iletkenlik sağladık.  Usb uçlu kabloyu bilgisayara taktığımızda kısa sürede soğuttuğunu gördük. Alt taraftaki fan ısınan yüzeyi soğuttu.

Proje Bütçesi: peltier cihazı:17tl Fon kartonu ve diğer karton ve yapıştırıcılar: 5tl    Usb kablo: 3tl  İşlemci fanı: 30tl  toplam:65 tl

             

Proje Çalışmasının Takvimi: 1-30 Ekim : Problemin belirlenmesi

1-30 Kasım: Araştırma yapılması, maliyetin hesaplanması, malzemelerin temin edilmesi,

1-30 Aralık: Proje maketinin yapılması

1-20 Ocak: Son kontrollerin yapılması, projenin teslim edilmesi

 

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesiamacımız termoelektrik modülle bir soğutucu yapmaktı ve oluşturduğumuz düzenek istediğimiz yönde çalıştı. Özellikle arabalarda bu soğutucu sayesinde yazın sıcak günlerinde büyük rahatlık sağlanacak.

 

Kaynaklar: http://www.arge24.com

http://www.biltek.tubitak.gov.tr

Okunma 3904 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 19 Ocak 2013 10:39

Yorum Ekle