Fen Bilimleri

 

Cumartesi, 19 Ocak 2013 10:29

Bu benim eserim örnek proje 1

By 
Öğeyi Oyla
(4 oy)

 

Proje Adı: Rüzgarsiler

Proje Amacı: Rüzgar enerjisinden faydalanarak pencerelerin dış tarafındaki camların silinmesini sağlamak

Giriş: Havanın hızlı yer değiştirmesi ile içindeki parçacıkların hareketi de hızlanır. Havanın bu özelliğini kinetik enerjiye dönüştürme işlemine rüzgar enerjisi denir. Rüzgar estiği zaman pervanenin kanatlarına çarparak onu döndürmeye başlar. Bu sayede rüzgar enerjisi ile kinetik enerji elde edilmiş olur. Pervaneye dişliler bağlanarak pervane döndükçe dişlileri döndürür. Dişlilere bağlı silecekler hareket ettirilir ve cam silinmiş olur.

Kullanılan yöntem: Pervaneler rüzgar estiğinde aynı yönde dönecek şekilde tasarlanmışlardır. Pervaneye tutturulan iki dişliden oluşan sistem ve ucundaki silecekler hiçbir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan tamamen mekanik olarak çalışmaktadır. Böylece rüzgar estiği sürece pencerelerin dış camları her zaman temiz kalır. İstediğimiz zaman sistemi pencerelere takıp çıkarabiliriz. Sistem mekanik olduğu için yağmurdan etkilenmez.

Proje Bütçesi: pencere maketi: 20TL

Proje Çalışmasının Takvimi: 1-30 Ekim : Problemin belirlenmesi

1-30 Kasım: Araştırma yapılması, maliyetin hesaplanması, malzemelerin temin edilmesi,

1-30 Aralık: Proje maketinin yapılması

1-20 Ocak: Son kontrollerin yapılması, projenin teslim edilmesi

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi: Hazırladığımız düzenek sayesinde pervaneler döndükçe silecekler çalışıyor ve cam silinmiş oluyor.

Okunma 4125 defa Son Düzenlenme Cumartesi, 19 Ocak 2013 10:39

Yorum Ekle