Fen Bilimleri

 

Eray Bolukçu

Eray Bolukçu

Pazar, 20 Ağustos 2017 19:13

Dünya, Güneş Ve Ay'ın Şekli

 

Geçmişte insanlar Dünya, Güneş ve Ay'ın şekilleri ve büyüklükleri hakkında çeşitli görüşler öne sürmüşlerdir. Dünya ve Ay'ın tepsi gibi düz Güneş'in yaprak şeklinde olduğu hatta Dünya'nın öküzün boynuzları üzerinde duran bir nesne olduğu  düşünülmüştür. Eski Mısır'da filozoflar Dünya'yı bir kutu, gökyüzünü kapak gibi ; Hintliler de Dünya'yı dört filin tepesinde duran bir daire gibi düşünmüşlerdir.

İlerleyen yıllarda bilim insanları sürekli araştırmalar yapmış, bu amaçla gözlem evleri kurmuş, teleskopu icat etmişlerdir.

 Günümüzde ilerleyen teknoloji sayesinde yeni teknolojik teleskoplar yapılmış, gök cisimlerinin uzaydan fotoğrafları çekilmiş ve gerçek şekilleri ve büyüklükleri bulunmuştur.

Gök cisimlerini inceleyen bilim dalına astronomi, gök bilimleri ile uğraşan bilim insanlarına da astronom(bilim insanları) denir. Thales, Uluğ Bey, Thcho Brahe, Nasurettin Tusi, Batlamyus, Harezmi, Nikolas Kopernik, Galileo Galilei astronomi biliminin gelişmesine katkıda bulunan bilim insanlarıdır.

Günümüzde yapılan çalışmalar Dünya, Güneş ve Ay'ın küre şeklinde olduğunu tespit etmiştir. Çevremize baktığımızda Dünya'nın yüzeyi düz gibi görünmesine rağmen bazı olaylar Dünya'nın küre şeklinde olduğunu kanıtlar. Örneğin bir noktadan hareket eden geminin sürekli aynı yönde ilerleyerek başladığı noktaya ulaşması veya bize yaklaşan bir geminin önce dumanının sonra bacasının en son da gövdesinin görünmesi Dünya'nın küre şeklinde olduğunun bir göstergesidir.

Dünya'nın tamamının şeklini anlamak için sadece Dünya'dan bakmak yetmez. Uzaydan çekilen fotoğraflar Dünya, Güneş ve Ay'ın şeklini tam olarak anlamamızı sağlamıştır. 

 

Pazar, 20 Ağustos 2017 19:13

Dünya, Güneş ve Ay'ın Büyüklükleri

Güneş'in çapı Dünya'nın çapından yaklaşık yüz kat büyüktür. Dünya'nın çapı ise Ay'ın çapının yaklaşık dört katıdır. Dünya, Güneş ve Ay'ın büyüklüklerini daha iyi anlayabilmek için Ay'ı bir mercimek tanesi; Dünya'yı bir nohut; Güneş'i bir basketbol topu olarak hayal edebiliriz.

Dünya'nın içerisine 64 tane sığabilir. Güneş'in içerisine de bir milyon tane Dünya'nın sığacağı söylenebilir.

Gök yüzüne baktığımızda Ay ve Güneş'i yaklaşık olarak aynı büyüklükte görürüz. Bunun sebebi Güneş Dünya ve Ay arasındaki uzaklıklardır. Cisimler uzaklaştıkça olduğundan daha küçük görünür.

Ay Dünya'dan yaklaşık 380.000 kilometre; Güneş ise 150.000.000 kilometre uzaklıktadır. Yani Güneş'in Dünya'ya olan uzaklığı; Ay'ın Dünya'ya olan uzaklığından 400 kat daha fazladır.

Güneş çok güçlü bir ışık kaynağıdır. Bu nedenle Güneş'e çıplak gözle, dürbünle ya da teleskopla bakılmamalıdır. Güneş'e özel olarak üretilmiş Güneş filtreleri veya gözlükleri kullanılarak bakılmalıdır. Ay ise bir ışık kaynağı olmadığından Ay'a çıplak gözle bakabiliriz. Ay Güneş'ten aldığı ışığı yansıtır. 

Pazar, 20 Ağustos 2017 19:09

Ay'ın Hareketleri ve Evreleri

Ayın Hareketleri

Ay Dünya'ya en yakın gök cismidir. Ayda Dünya gibi kendi etrafında döner. Ay kendi ekseni etrafında dönerken, Dünya'nın etrafında da döner. Ayrıca Dünya ile birlikte Güneş'in etrafında da döner. Ay Güneş etrafındaki dönüşünü Dünya ile birlikte 365 gün 6 saatte tamamlar. Ay kendi etrafındaki ve Dünya etrafındaki dönüşünü eşit sürede tamamlar. Bu nedenle Dünya'dan baktığımızda Ay'ın hep aynı yüzünü görürüz. Bu süre yaklaşık olarak 29 gündür.

Ay bir ışık kaynağı değildir. Güneşten aldığı ışığı yansıtır. Ay Dünya'nın etrafında dönerken Ay'ın Güneş'e dönük yerlerini görürüz. Ay'ın Güneş ışığı almayan yerlerini Dünya'dan göremeyiz. Bu nedenle Ay'ı gökyüzünde sürekli değişik şekillerde görürüz.  Ay'ın gökyüzünde görülen değişik şekillerine Ay'ın evreleri denir. Ay'ın evreleri düzenli olarak tekrar eden bir doğa olayıdır. Ay'ın dört tane evresi vardır. Bunlar yeni ay, ilk dördün, dolunay ve son dördün olarak adlandırılır. Her evde yaklaşık bir hafta sürer.

Yeni Ay: Ay, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde ayın karanlık yüzü Dünya tarafında kalır, bu nedenle yeni ay evresi ayın görünmediği karanlık evredir. Zamanla ay gökyüzünde ince bir şerit olarak görünmeye başlar. Ayın bu şekline Hilal denir.

İlk Dördün: Ayın sağ tarafının yarım daire şeklinde aydınlık olarak göründüğü evredir.

Dolunay: İlk dördün evresinden sonra ayın görünen yüzeyi genişlemeye devam eder. Sonunda bütün bir daire olarak göründüğü evreye Dolunay evresi denir. Bu evrede Ay Güneş'ten aldığı ışığın tamamını yansıtır.

Son Dördün: Dolunay evresinin ardından Ay'ın görünen alanı giderek küçülür. Bu sırada Ay bir kez daha yarım daire şeklinde görünür. Ay'ın sol tarafının yarım daire şeklinde aydınlık göründüğü evredir.

İnsan oğlu Ay'a ilk kez 1969 yılında ayak basmıştır. Ay'a ilk ayak basan kişi Neil Amstrong'tur. 

Cuma, 20 Mart 2015 13:20

7.Sınıf Gazoz Yapalım

ETKİNLİĞİN ADI: GAZOZ YAPALIM

ETKİNLİĞİN AMACI: Sıvı-gaz çözeltilere örnek hazırlamak

ETKİNLİKTE KULLANILAN MALZEMELER:

  • limon tuzu
  • yemek sodası
  • kase
  • pudra şekeri
  • kapaklı kavanoz
  • etiket
  • meyve suyu
  • çay kaşığı

ETKİNLİĞİN YAPILIŞI:
1. 6 çay kaşığı limon tuzuyla, 3 çay kaşığı yemek sodasını bir behere koyalım.
2. Kaşığın arkasıyla iki maddeyi ezip toz haline getirelim.
3. Bu karışıma 2 kaşık pudra şekeri ilave edelim.
4. Bu karışımı temiz, kuru, kapaklı bir kavanoza koyalım.
5. Kavanozun üzerine "Gazoz Tozu" yazılmış bir etiket yapıştıralım. Bir bardak meyve suyuna bu tozdan bir kaşık koyalım.

ETKİNLİĞİN SONUCU:
İçeceğin içinde limon tuzu kristalleri çözünür. Limon asidi meydana gelir. Sodanın içindeki karbonat bu asitle bileşerek karbondioksit gazını verir. Gaz kabarcıkları içecek boyunca yukarı çıkar. Reaksiyon bitince içeceğin içinde karbondioksit kalmamış olur. Şeker, limon asidiyle yemek sodasının ekşi tadını alır. Bu şekilde çok değişik lezzetli gazozlar ve şerbetler yapabilirsiniz. 

 


Sayfa 1 / 47