Fen Bilimleri

 

Ay'ın Yapısı ve Özellikleri

Öğeyi Oyla
(122 oy)

İçinde yaşadığımız gezegenimiz Dünya'nın etrafında dönen bir tane doğal uydusu vardır. O da Ay'dır.

Doğal olmayan yani yapay uydular da vardır. Yapay uydular insanların Dünya atmosferine gönderdiği ve hava durumunu ölçmek, gözetleme ve keşif yapmak, diğer gök cisimlerini gözlemlemek, Tv, radyo,telefon gibi iletişim araçlarını kullanabilmek vb. amaçlarla fırlatılmış bilgisayar ile kontrol edilebilen sistemlerdir. 

Tek doğal uydumuz olan Ay, bir gök cismidir. Ay'ın çapı Dünya'nın çapından 4 kat daha küçüktür. Dünya'ya uzaklığı 385.000 km'dir.

Ay'da Dünya'da olduğu gibi atmosfer yoktur. Yüzeyi tamamen kayalıktır. İnce bir toz tabakası vardır. Ay yüzeyine çarpan gök taşlarından dolayı Ay'da büyük çukurlar oluşmuştur ve Dünya'dan gözlemlendiğinde Ay'ın yüzeyindeki çukurlar görülebilir.

Ay'ın 3 türlü hareketi vardır:

1. Kendi ekseni etrafındaki hareketi

2. Dünya'nın etrafındaki hareketi

3. Dünya ile birlikte Güneş'in etrafındaki hareketi

Ay'ın kendi ekseni etrafındaki hareketine dönme hareketi denir. Ay bu hareketini yaklaşık 27 günde (27 gün 7 saat) tamamlar.

Ay'ın Dünya etrafındaki hareketine dolanma hareketi denir. Ay bu hareketini de yaklaşık 27 günde (27 gün 7 saat) tamamlar.

Görüldüğü gibi Ay'ın dönme ve dolanma hareket süreleri eşittir. Bu durumun çok önemli bir sonucu vardır. Buna kiltli dönme sistemi denir. Ay kendi etrafında ve Dünya'nın etrafında aynı sürede döndüğü için Dünya'dan Ay'ın hep aynı yüzü görünür. Ay'ın Dünya'ya görünmeyen tarafına "Karanlık yüz" denir.

Ay Dünya ile birlikte Güneş'in etrafında döndüğü için Ay'ın Güneş'in etrafında dönme süresi de Dünya ile aynıdır. Yani 365 gün 6 saattir.

Ay, bir ışık kaynağı değildir. Ay, Güneş'ten aldığı ışığı bize yansıtır. Ay, Dünya etrafında dolanma hareketi yaparken Güneş'e ve Dünya'ya göre konumu sürekli değişir. Bunun sonucunda dönemsel olarak Ay'ın parlak görünen yüzeyi de değişir. Bu dönemsel olaylara "Ay'ın evreleri" denir. Ay'ın evreleri yaklaşık olarak 29 günde tamamlanır. Bu süre takvimdeki 1 ay kavramını oluşturmuştur.

 

Okunma 4610 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 21 Ağustos 2017 18:11
Bu kategoriden diğerleri: Dünya'nın Uydusu »

Yorum Ekle