Fen Bilimleri

 

Su Döngüsü

Öğeyi Oyla
(13 oy)


Su, bütün canlılar için çok önemlidir. Canlıların canlılık faaliyetlerini sürdürebilmeleri için su

 olmazsa olmazdır. Su, yediğimiz besinleri sindirmede, kan dolaşımının sağlanmasında, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde, derimizin nemli olmasında, böbreklerin çalışmasında vs. etkilidir. İçtiğimiz ve   yemeklerimize koyduğumuz suyun yanında, temizlikte, sanayide, tarımda vs. birçok alanda suya ihtiyaç vardır.

 

Dünya'nın 3/4'ü sularla kaplıdır. Okyanuslar, denizler, akarsular ve göller ile birlikte yer altı suları Dünya'daki su kaynaklarıdır. Canlılar bu suları devamlı kullanmasına rağmen su hiç bitmez. Çünkü su doğada sürekli olarak halden hale girer ve yer değiştirir. Su bazen denizler ve göllerdeki gibi sıvı, bulutlardaki gibi gaz ya da kar, dolu gibi katı hale geçer.

Yeryüzündeki sular Güneş'in etkisiyle buharlaşarak gökyüzüne yükselir. Sadece denizler, akarsular. göller değil canlıların terleme,solunum ve boşaltımı sonucunda oluşan sular gökyüzüne yükselir ve burada bulutları oluşturur. Bulutlar gökyüzünde soğuk hava karşılaşınca yağmur olarak tekrar yere iner, büyük bir kısmı yeraltı sularına karışır. Buradan tekrar birleşerek akarsulara oradan denizlere aktarılır.

Suyun doğada bu şekilde sürekli dolanımına su döngüsü denir.

Son yıllarda insanların doğal dengeyi bozması sonucu küresel ısınma ve buna bağlı olarak iklim değişikliği gerçekleşmektedir. Bu durum bazı yerlerde uzun süre yağmur yağmamasına, bazı yerlerde aşırı yağışlara ve sellere sebep olmaktadır. Bunun sonucunda temiz su kaynakları her geçen gün azalmaktadır. Bu sebeple bizler de su kullanımı konusunda dikkatli olmalı ve israftan kaçınmalıyız.

 

 

Okunma 11782 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 16 Ekim 2013 21:10

Yorum Ekle