Fen Bilimleri

 

Bunları Biliyor Musunuz?

Bunları Biliyor Musunuz? (14)

Pazartesi, 21 Ekim 2013 20:19

Topraklama

By

Topraklama hattının toprakla temas ettiği yerler canlılar için oldukça tehlikelidir. Çünkü toprağın direnci küçüktür ve iletkenliği fazladır. Eğer kuvvetli bir yük akışı gerçekleştiğinde bir kişi toprakla yakından temas ederse elektrik çarpabilir.

Pazartesi, 21 Ekim 2013 20:05

İdrar Oluşumu

By

Soğuk havalarda idrara çıkma isteğimizin artmasının sebebi kan basıncının artması sonucunda böbreklerde süzülmenin hızlanması ve idrar oluşumunun artmasıdır.

Cumartesi, 25 May 2013 16:23

Bukalemun

By

Bukalemunların derilerinin renk değiştirebilmesi, ısıya ve ışığa duyarlı türlere özgü çok çeşitli renk pigmentleri sayesinde gerçekleşmektedir. Örneğin sarı renk maddesi içeren hücreler bölündüğü zaman üzerlerine düşen güneş ışınlarını yansıtır ve sarı renkte görünürler.

 

Cumartesi, 25 May 2013 16:14

Otomobil

By

Otomobillerin renklerinin doğru teşhis edilebilmesi için, her ışık altında aynı renkte görünmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu araçlar sabit boya denilen ve aydınlatıldıkları ışığın rengine göre renk değiştirmeyen boyalarla boyanır.

 

 

Cumartesi, 25 May 2013 16:08

Satürn

By

Satürn'ü çevreleyen halkalar sistemi yaklaşık 10 km kalınlığındadır. Eğer Dünya bu halkalara sahip olsaydı, halkalar Ay'a kadar uzanırdı.

 

Salı, 08 Ocak 2013 21:00

Venüs

Yazan

 

Venüs, gökyüzünde çok güzel parladığı için Eski Romalılar ona aşk tanrıçaları olan Venüs'ün adını vermiştir. Venüs Dünya ile hemen hemen aynı boyda olduğu için geçmişte astronomlar onun dünyamızın ikiz kardeşi olduğunu düşünmüşlerdir. 

Salı, 08 Ocak 2013 20:58

Şempanzeler

Yazan

Şempanzelerin 50 yıllık ömrü kaldı. İnsana benzerliği ile dikkat çeken ve bu nedenle insanımsı maymun olarak da adlandırılan şempanzelerin 50 yıl içerisinde neslinin tükenebileceği açıklandı. Bilim insanlarına göre eti için avlanmaları, yaşam alanları olan ormanların yok edilmesi, doğal felaketler bu sonucun oluşmasında önemli etkenlerdir.

Salı, 08 Ocak 2013 20:56

Elektrikli Yılan Balığı

Yazan

 

Çeşitli hayvanlar elektrikli veya ışıklı organlarla donanmıştır. Bunlar savunmada ve yön bulmada yardımcı olur. Elektrikli balıklarda elektrik akımı kas ve sinir dokularından oluşmuş özel organlarda üretilir. Elektrikli yılan balığının yaklaşık 2,5 metrelik boyunun 4/5'i elektrik organlarıyla kaplıdır. Bir seferde 500-600 volt gerilime sahip akım üretebilir.

Salı, 13 Kasım 2012 19:28

Biliyor musunuz?

By

 

Kalın bağırsakta yaşayan bazı bakterilerin insana faydalı olduğunu biliyor muydunuz? Bu bakteriler B ve K vitamini üretir. Kalın bağırsaktan emilen bu vitaminler vücutta çeşitli olaylarda önemli görevler üstlenir.

Salı, 13 Kasım 2012 19:24

Biliyor musunuz?

By

 

Her elektrik kullanışımızda atmosfere sera etkisine neden olan gazlardan göndeririz. Çünkü elektrik üretimi yapan tesisler fosil yakıtların yakılmasıyla çalışır. Bu gazların miktarını azaltmak için yapabileceklerimiz arasında ışıkları gereksiz yere yakmamak, televizyonu gereksi yere açık bırakmamak, başında değilken bilgisayarı kapatmak sayılabilir.