Fen Bilimleri

 

Çarşamba, 23 Kasım 2016 12:43

Sigorta Bir Devreyi Nasıl Korur?

By 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Malzemeler

  • 4 veya 5 adet el feneri pili
  • eski bir lamba kablosu ve fişi (50 cm uzunluğunda)
  • alüminyum folyo
  • makas
  • kağıt havlulardan kalan mukavva silindir.

Deneyin yapılışı:

Şekil 14-1'de görüldüğü gibi kabloyu ikiye ayırın ve her iki ucundan 1 cm kadar sıyırın.Pilleri mukavva silindirin içine hepsi aynı yöne doğ­ru olmak üzere yerleştirin (Şekil 14-2). Bu pillerin seri bağlantısıdır; bir pilin pozitif ucu diğerinin ne­gatif ucuna değer. Mukavva onların etrafa yuvarlan­masını önler.

 

 

 

Çok ince bir şerit alüminyum folyoyu 10 cm uzun­luğunda kesin (Şekil 14-3). Bunu mümkün olduğun­ca ince kesin. Bu sizin sigortanız olacaktır. Folyonun bir ucunu prizin bir ucuna, öteki ucunu prizin diğer ucuna sarın (Şekil 14-4). Sigortanızı yerleştirmek için, kablonun bir ucunu pilin bir ucuna ve kablonun diğer ucunu pilin diğer ucuna değdirirken, sigortaya bakın (Şekil 14-5). Sigorta yanarak ikiye ayrılacaktır. Eğer olmadıysa, folyoyu daha ince kesmeğe çalı­şarak yeniden deneyin.

 

 

 

 

 

 

Normal bir elektrik devresinin bir güç kaynağı, bir de elektrik ampulü veya bir alet gibi bir elektrik yü­kü vardır. Bu yük bir çeşit dirençtir. Bu, akımın çok yükselmesini ve yangın veya başka bir hasar oluş­masını önler. Yükten veya devrenin herhangi bir ye­rinden kaynaklanan bir problem oluşursa,akım çok yükselir, bu durumda sigorta yanarak elektrik akı­mını keser. Sigorta bir devrenin en zayıf halkasıdır.

 

Okunma 953 defa
Bu kategoriden diğerleri: « Reosta Nasıl Yapılır?

Yorum Ekle