Fen Bilimleri

 

Cuma, 16 Eylül 2016 19:20

Elektrik Akımı Ve Elektrik Devresi

By 
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Gereçler

  • 1,5 volt pil
  • bir parça bakır tel (30 cm uzunluğunda)     
  • 1,5 volt fener ampulü

Deneylerde kullanılacak bakır teli, eski bir elek­trik kablosunun yalıtım maddesini dikkatli bir şekil­de sıyırarak elde edebilirsiniz. Bu teller örülmüş ol­duğundan çalışması kolaydır. Bir büyüğünüz, sizin için yalıtım maddesini dikkatlice soysun.

Bakır telin bir ucunu ampulün metal tarafına sı­kıca sararak işe başlayın. Pili masanın üzerine, ba­kır telin diğer ucu altında kalacak şekilde yerleşti­rin. Ampulün metal tabanını pilin tepesine değdirin­ce, ampul yanacak, (Şekil 9-1.) ampulü çekince, ışık sönecektir.

Pilin tepesi ile ampulün altındaki orta nokta bir elektrik devresindeki anahtarın yerini alıyor. Siz ampulü pile değdirdiğiniz zaman anahtarı kapamış oluyorsunuz. Elektrik ampulü devre yükü, pil de kuvvet kaynağı yerine geçti. Elektriğin akabilmesi için kapalı bir devrenin olması gerekir.

Işık yanıyorsa bu, akımın pilin tabamndan çıkarak telin içinden geçip lambanın kenarına aktığını gös­terir. Sonra ampulün içindeki telden geçerek ampu­lün dibinden dışan çıkar ve pilin tepesine geri döner. Bu kapalı bir yol veya elektrik devresidir. Bu devre­deki herhangi bir kesinti akımı durduracak ve ışık sönecektir.

Okunma 904 defa

Yorum Ekle